środa, 9 lipca, 2025

Autor

Cenne kuropatwy

W dawnych czasach sezon na kury rozpoczynał się w sierpniu, co nie wpływało negatywnie na populację i stany kuropatw były imponujące. Szacuje się, że od 1980 roku zniknęło 90 procent kur!

Szacunki naszych kół łowieckich mówią o około 125 tysiącach par. Niemcy oceniają że ich populacja liczy jedynie 50 tysięcy. Najbardziej optymistyczne obliczenia mówią, że w całej Europie kuropatwy szarej pozostało tylko 2,7 miliona par lęgowych.

Sytuacja jest katastrofalna i dotyczy wszystkich gatunków, które występują w środowisku rolniczym. Kuropatwa jest doskonałym wskaźnikiem bioróżnorodności, dlatego staje się symbolem wielu projektów jakie realizują myśliwi w Europie.

Reklama

W Niemczech rusza właśnie dwuletni program „Uratuj kuropatwę – promuj różnorodność!”. Realizować go będzie Federalna Agencja Ochrony Przyrody, a środki wyasygnuje Federalne Ministerstwo Środowiska. Rząd przeznaczył kwotę 775 tysięcy euro na stworzenie miejsc, gdzie kuropatwy będą miały: całoroczną osłonę, bezpieczne miejsca lęgowe i siedlisko bogate w owady do odchowu piskląt.

Środowisko rolnicze musi być bardziej różnorodne. Chcąc ratować kuropatwy, trznadle, czy skowronki człowiek nie może uprawiać na całym areale kukurydzy i rzepaku. Musimy pozostawić 20 procent gruntów dla przyrody i właściwe je zagospodarować sadząc żywopłoty i utrzymując wolne od chemii pasy kwiatowe.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.