WildMen

1746712898

Z loftkami na dziki

W 30 francuskich departamentach ponownie został dopuszczony śrut do polowań na dziki.

Reklama

Zmiana prawa jest szeroko komentowana przez myśliwych. Strzelanie z loftek do zwierzyny grubej zakazano we Francji w 1986 roku. Można ich było używać tylko na bardzo krótkich dystansach (maksymalnie 25 metrów), ale były powodem wielu wypadków, ponieważ śruciny o średnicy powyżej 5 minimetrów mają dużą energię i rykoszetują.

Reklama

Zmiana prawa we Francji jest konsekwencją braku pomysłu na redukcję dzików, których jest coraz więcej. Z tego powodu władze wszelkimi sposobami próbują zachęcić i ułatwić polowanie…

Amunicję śrutową do polowań na dziki cały czas używają Włosi. Powodem jest fakt, że zdecydowana większość myśliwych polujących w Europie południowej nie posiada broni gwintowanej, a ich głównym zainteresowaniem są ptaki.

Reklama

Przed II wojną światową loftki używane były powszechnie do strzelania z niewielkiej odległości do wilków i rzadziej do saren oraz dzików. Choć w opowiadaniach myśliwskich znajdziemy relacje, że również były stosowane podczas polowań na głuszce, które udawało się ustrzelić nawet z 80 metrów…

We wczesnych latach powojennych polskie prawo dopuszczało użycie loftek jedynie do polowania na wilki, rysie i dzikie gęsi. Obecnie zabronione jest wykonywanie polowań przy użyciu śrutu o średnicy powyżej 4,5 mm i dlatego każdy śrut o większej średnicy traktowany jest jako loftka.

Reklama

Amunicja wypełniona grubym śrutem cechuje się wysokim przebiciem, ale słabym pokryciem celu, co skutkuje częstym uchodzeniem postrzelanej zwierzyny na znaczne odległości i to było głównym powodem ich zakazania.

Warto jednak zaznaczyć, że wielu zawodowych myśliwych, którzy organizują w Afryce łowy na lamparty dochodząc postrzałki zabierają automat śrutowy załadowany właśnie loftkami. Jak widać w przypadku, kiedy życie i zdrowie myśliwego jest realnie zagrożone 38 śrucin o średnicy pięciu milimetrów potrafi skuteczniej zatrzymać atak rannego kota niż kula wystrzelona z broni gwintowanej.

Francuskie portale komentujące nowe przepisy kładą szczególny nacisk na bezpieczeństwo. Zalecają używanie śrutu wyłącznie podczas zbiorówek, do 25 metrów i najlepiej z ambon…

Reklama
Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów