Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer87464/public_html/wildmen.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Tajemniczy celownik | WildMen

WildMen

Tajemniczy celownik

Myśliwi najczęściej przeprowadzają renowację broni, ale niekiedy budują własne projekty. W tym przypadku ze zwykłego sztucera pozostał zamek i komora nabojowa. Wymieniono lufę, kolbę i mechanizm spustowy, ale większość myśliwych, którzy oglądali skończone dzieło intrygował celownik.
Reklama

Jest to autorska przeróbka rosyjskiego celownika SPP(snajperskij priceł pulemiotnyj) został zaprojektowany specjalnie do strzelania z wielkokalibrowego karabinu maszynowego NSW na odległości do 1500-2000 metrów. W wersji M był również montowany na karabinach snajperskich.

Reklama
Celownik SPP

P osiadał zmienna krotność (3 – 6 x lub 5 – 10 x), był wyposażony w skalę dalmierczą i system oświetlenia siatki celowniczej . Z uwagi na przeznaczenie jego konstrukcja była wyjątkowo wstrząsoodporna. Na broni mniejszego kalibru idealne trzymał nastawy na poszczególnych odległościach.

Przeróbka polegała na odcięciu montażu bocznego, wstawieniu obiektywu o dużej średnicy (65 mm). Żarówkę podświetlającą siatkę celowniczą zastąpiono diodą, dodano potencjometr umożliwiający regulację intensywności podświetlenia, a zasilanie podświetlanie zostało zmienione ( zminiaturyzowane). Całość pomalowano specjalną farbą przy użyciu aerografu.

Reklama
Rosyjski celownik i naszym „myśliwskim” kształcie.

NSW znany też jako KORD to radziecki wielkokalibrowy karabin maszynowy skonstruowany przez G. I. Nikitina, J. S. Sokołowa i W. I. Wołkowa i jako następca wkm DSzKM przyjęty został na uzbrojenie ZSRR w 1972 r. W następnych latach funkcjonował w większości państw Układu Warszawskiego.

Produkowany był w kilku wersjach na licencji m.in. w Polsce (Zakłady Mechaniczne w Tarnowie) pod nazwą WKM-UTIOS. W zależności od wersji stanowił broń piechoty, przeciwlotniczą broń czołgów T-72 (montowany był na wieżyczce) wkm czołgowy , montowano go także na okrętach.

Reklama

W wersji przeznaczonej do zwalczania celów naziemnych był wyposażony w celownik optyczny SPP lub zamiennie celownik noktowizyjny 1PN52-1. Kaliber 12,7 x 108 tj. o łusce dłuższej niż BMG ( Browning Machine Gun – 12,7 x 99 ). W oryginale wyglądało to tak.

W oryginale wyglądało to tak.

Piotr Ławrynowicz

Reklama
Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów