PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Tajemniczy celownik

Myśliwi najczęściej przeprowadzają renowację broni, ale niekiedy budują własne projekty. W tym przypadku ze zwykłego sztucera pozostał zamek i komora nabojowa. Wymieniono lufę, kolbę i mechanizm spustowy, ale większość myśliwych, którzy oglądali skończone dzieło intrygował celownik.

Jest to autorska przeróbka rosyjskiego celownika SPP(snajperskij priceł pulemiotnyj) został zaprojektowany specjalnie do strzelania z wielkokalibrowego karabinu maszynowego NSW na odległości do 1500-2000 metrów. W wersji M był również montowany na karabinach snajperskich.

Celownik SPP

P osiadał zmienna krotność (3 – 6 x lub 5 – 10 x), był wyposażony w skalę dalmierczą i system oświetlenia siatki celowniczej . Z uwagi na przeznaczenie jego konstrukcja była wyjątkowo wstrząsoodporna. Na broni mniejszego kalibru idealne trzymał nastawy na poszczególnych odległościach.

Przeróbka polegała na odcięciu montażu bocznego, wstawieniu obiektywu o dużej średnicy (65 mm). Żarówkę podświetlającą siatkę celowniczą zastąpiono diodą, dodano potencjometr umożliwiający regulację intensywności podświetlenia, a zasilanie podświetlanie zostało zmienione ( zminiaturyzowane). Całość pomalowano specjalną farbą przy użyciu aerografu.

Rosyjski celownik i naszym “myśliwskim” kształcie.

NSW znany też jako KORD to radziecki wielkokalibrowy karabin maszynowy skonstruowany przez G. I. Nikitina, J. S. Sokołowa i W. I. Wołkowa i jako następca wkm DSzKM przyjęty został na uzbrojenie ZSRR w 1972 r. W następnych latach funkcjonował w większości państw Układu Warszawskiego.

Produkowany był w kilku wersjach na licencji m.in. w Polsce (Zakłady Mechaniczne w Tarnowie) pod nazwą WKM-UTIOS. W zależności od wersji stanowił broń piechoty, przeciwlotniczą broń czołgów T-72 (montowany był na wieżyczce) wkm czołgowy , montowano go także na okrętach.

W wersji przeznaczonej do zwalczania celów naziemnych był wyposażony w celownik optyczny SPP lub zamiennie celownik noktowizyjny 1PN52-1. Kaliber 12,7 x 108 tj. o łusce dłuższej niż BMG ( Browning Machine Gun – 12,7 x 99 ). W oryginale wyglądało to tak.

W oryginale wyglądało to tak.

Piotr Ławrynowicz

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów