niedziela, 11 maja, 2025
Strona głównasliderSkrzydlata Vittoria

Autor

Skrzydlata Vittoria

Historia składa się z wydarzeń i symboli. Godłem włoskiego miasta Brescia, a jednocześnie firmy Beretta jest posąg Vittorii Alata. Rzeźba prawdopodobnie została przetransportowana do Rzymu z woli pierwszego Cesarza Augusta po śmierci Kleopatry, a następnie podarowana Brescii z okazji nadania miastu tytułu kolonii.

Po wiekach dzieło odnaleziono w 1826 roku. Było częściowo zdemontowane i starannie ukryte, wraz z wieloma innymi przedmiotami z brązu, zapewne w celu ochrony przed najazdami ludów barbarzyńskich.

W tym czasie fabryką broni zarządzał Pietro Antonio Beretta, który złożył wniosek do prefekta Brescii o transkrypcję znaku towarowego „Vittoria Alata”. Przyczyną tego wyboru była chęć budowania marki w połączeniu z symbolem miasta.

Reklama

Bogini od tego momentu była reprodukowana w każdym katalogu. „Vittoria Alata” nabierała coraz większego znaczenia w firmie i jest przedstawiana w różnych formach w zależności od rodzaju publikacji – wraz ze słowami „dom założony w 1680 roku”.

Bogini znika jednak w 1950 roku. Młody Giuseppe Beretta (trzynasty przedstawiciel rodu), spotkał poetę Gabriele D’Annunzio. To on zasugerował młodemu Giuseppe, aby użyć hasła „uderz w cel”. Dlatego nowym symbolem stały się trzy strzały, które „trafiają” w jak najwięcej celów.

Reklama

W 2017 roku Beretta postanawia jednak ponownie użyć „starego” logo „Vittoria Alata”, aby zainaugurować linię strzelb Vittoria. Bogini powraca do katalogu. Ten wybór nie jest przypadkowy, ponieważ broń zaprojektowano z myślą o kobietach.

W unikatowym egzemplarzu zaprezentowanym w 2020 roku, grawerzy Beretty zdołali odtworzyć postrzępiony kształt skrzydeł, a wizerunek całej rzeźby znalazł się na baskili. Całość dopełnia ręcznie wykonany kufer z logo „Vittoria Alata”.

Beretta opublikowała film i fotografie w dniu, w którym rzymski posąg powrócił do miasta po dwuletnim okresie renowacji. Strzelbę można podziwiać w muzeum firmy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Selekcja osobnicza do kosza

Niemiecka teoria, że dzięki „selekcjonowaniu” rogacze będą mieć coraz większe parostki jest utopią. Należy jak najszybciej zlikwidować zasady selekcji osobniczej!

Wszyscy myśliwi skazani

Organizacje antyłowieckie triumfują, a środowisko myśliwych nie może uwierzyć, że sąd skazał wszystkich uczestników polowania za zabicie niedźwiedzicy, która zaatakowała i ciągnęła do lasu swoją ofiarę.

Zakłamywanie rzeczywistości

Przeciwnicy łowiectwa tocząc swoją ideologiczną wojenkę przekraczają granice śmieszności, co jest ewidentnym dowodem, że przegrywają na całej linii.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.