WildMen

Fot Beretta

Prawo do obrony

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych potwierdził prawo do noszenia broni palnej w miejscach publicznych.

W USA od kilku dziesięcioleci trwa debata na temat ograniczenia prawa do posiadania broni przez obywateli. Politycy – niezależnie od kontynentu – po każdej strzelaninie lub ataku terrorystycznym wygłaszają płomienne przemówienia i jako rozwiązanie problemu próbują rozbrajać społeczeństwo…

Stan Nowy York uchwalił prawo, w którym obywatele, aby nosić broń w miejscach publicznych musieli udowodnić „specjalną potrzebę”. Sprawa trafiła przed oblicze Sądu Najwyższego, który 23 czerwca 2022 roku obalił nowojorskie prawo: „Konstytucyjne prawo do publicznego noszenia broni w samoobronie nie jest 'prawem drugiej kategorii’” – napisał sędzia Clarence Thomas.

Sentencja jest wyjątkowo czytelna. Druga poprawka, która weszła w życie 15 grudnia 1791 roku do Konstytucji Stanów Zjednoczonych gwarantuje obywatelom prawo do posiadania i noszenia broni, a konstytucyjne prawa nie mogą być w żaden sposób ograniczane przez prawo stanowe, a takim był wymógł „specjalnej potrzeby”.

Zdaniem sędziów druga poprawka nie znika, gdy obywatel wychodzi z domu. „Nie znamy żadnego innego prawa konstytucyjnego, z którego obywatel może skorzystać tylko po wykazaniu urzędnikom państwowym jakiejś specjalnej potrzeby”.

Orzeczenie rozszerzyło wcześniejsze interpretacje drugiej poprawki „do posiadania i noszenia broni” i powinno być istotną przeszkodą dla przyszłych środków „kontroli broni”, czyli absurdalnych ograniczeń prawnych, które nie maja żadnego wpływu na przestępców, terrorystów i wariatów.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest głęboko rozczarowany orzeczeniem sprzecznym ze zdrowym rozsądkiem, a politycy z jego partii określają decyzję Sądu Najwyższego jako oburzającą…

Parlamenty zazwyczaj uchwalają nowe ograniczenia na fali emocji, ignorując najważniejszy fakt, że utrudniają życie przestrzegającym prawa obywatelom. Politycy zapominają w tych chwilach, że przestępców, terrorystów i szaleńców – którzy planują masowe mordy – nie dotyczą te regulacje.

Każdy myśliwy i strzelec sportowy musi wszystkim powtarzać, że głównym problemem zawsze była i jest nielegalna broń!

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów