WildMen

Sauer-505
Fot Sauer
Sauer-505

Modułowy Sauer 505

Od ponad 270 lat JP SAUER & SOHN towarzyszy myśliwym. Broń zachwyca jakością, precyzją i ponadczasowym pięknem. Najnowszy model 505 został zaprezentowany na targach w Dortmundzie.

Reklama

Każdy myśliwy zna markę Sauer. Jej właściciele odegrali kluczową rolę w rozwoju miasta Suhl. Zakład powstał w 1751 roku i dzięki temu ma status najstarszego niemieckiego producenta broni. Johann Paul Sauer wraz z synami Rudolphem i Franzem w 1873 roku zarejestrowali nazwę „Johan Paul Sauer & Sohn”, która funkcjonuje do dziś.

Reklama

Historia JP Sauer & Sohn

Po śmierci ojca w 1882 r. firmę prowadził Franz Sauer. Zbudował okazałą Villa Franzensfeste w stylu włoskim, w której znajdowała się cenna kolekcja broni licząca ponad 500 egzemplarzy. Dziś w tym miejscu znajduje się Muzeum Broni w Suhl.

Villa_Franzensfeste

JP Sauer & Sohn był liderem w produkcji broni sportowej, myśliwskiej, a także pistoletów i karabinów dla wojska. W czasie drugiej wojny światowej produkowali między innymi sławne drylingi Sahara dla Luftwaffe.

Reklama

Kiedy w 1945 r. wojska amerykańskie przybyły do Suhl, firma JP Sauer & Sohn była najważniejszym producentem broni w Suhl. Władzę nad tym terenem przejęły jednak wojska rosyjskie i znacjonalizowały majątek. Zakłady Sauera, Simsona, Merkla i wielu innych mniejszych rusznikarzy zostało połączonych w jedno państwowe przedsiębiorstwo. Nazwa „Sauer” była używana przez władze Niemieckiej Republiki Ludowej (DDR) aż do 1970 roku…

JP SAUER & SOHN
Przed drugą wojną światową JP SAUER & SOHN słynął z produkcji wyjątkowej broni

Nowa fabryka

Rolf Sauer zdołał pozyskać inwestorów, którzy dostrzegli potencjał w nazwie i reputacji Sauer i reaktywował firmę 26 marca 1951. Podjęto decyzję o budowie nowej fabryki w Eckernfoerde. Wśród nowych pracowników znalazło się 70 wykwalifikowanych rzemieślników z Suhl, którym udało się opuścić rosyjską strefę okupacyjną

Reklama

Po śmierci Rolfa Sauera firma zmieniała właścicieli. W 2000 roku markę kupił Michael Lüke i Thomas Ortmeier, co oznaczało połączenie J. P. Sauer & Sohn z Blaser i Mauzer.

Znając ten istotny fakt możemy lepiej zrozumieć obecną wspólną politykę rozwoju największego niemieckiego producenta broni myśliwskiej…

Reklama

Lifting Sauera

Modułowy Sauer 505 zastępuje doskonale znany myśliwym model 404, który trafił na rynek w 2015 roku. To nie jest żadna rewolucja, a raczej kolejna ewolucja. Będzie dostępny w trzech wersjach i dziewiętnastu najbardziej popularnych kalibrach. Myśliwi może samodzielnie zmienić lufę, a tym samym kaliber broni.

sauer-505
Sauer 505 ErgoLux Elegance

W sumie do wyboru mamy osiem kolb: cztery z drewna orzechowego, trzy z polimeru i jedną z włókna węglowego. Lufa kuta na zimno jest azotowana. Jej długość dla standardowych kalibrów wynosi: 420, 470, 510 i 560 milimetrów, a dla magnum 560 i 620. Broń nie posiada przyspiesznika, ale spust można ustawiać w czterech pozycjach: 350, 750, 1000 i 1250 gramów.

Sauer_505
Sauer 505 carbon Synchro XTC Elegance

W magazynku mieszczą się dwa naboje dla kalibrów magnum i trzy w kalibrach standardowych. Dostępny jest jednak także większy magazynek, do którego możemy załadować pięć naboi.

Sauer_505
Sauer 505 Elegance

Producent w materiałach promujących zwraca uwagę na płynną i super cichą pracę zamka. Zapewnia to konstrukcja broni, która w całości jest wykonana ze stali frezowanej z litego bloku w skomplikowanym procesie. Ostatecznie z 6,5-kilogramowej części pozostaje zaledwie 732 gram – w połączeniu ze sprawdzonym montażem optyki Sauer gwarantuje maksymalną precyzję.

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów