piątek, 25 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościLewica zakazuje używania ołowiu

Autor

Lewica zakazuje używania ołowiu

Zakaz sprzedaży i używania amunicji ołowianej chce wprowadzić lewicowy rząd Wielkiej Brytanii. W Unii Europejskiej w tej kwestii panuje duża rozbieżność zdań.

Rząd Partii Pracy zapowiedział prace nad ograniczeniami dotyczącymi amunicji ołowianej i zamierza wprowadzić odpowiednie przepisy już w przyszłym roku. Lewicowi politycy chcą skrócić pięcioletni okres przejściowy do trzech lat, czyli zakaz miałby wejść w życie w 2029 roku.

Skrócenie okresu przejściowego

Zakaz dotyczy całej amunicji, czyli uderzy mocno w strzelców sportowych i myśliwych, a także producentów broni oraz amunicji. Dyskusja nad negatywnym wpływem ołowiu toczy się od wielu lat…

Najczęściej podawanym powodem wprowadzenia zakazu ma być ochrona środowiska. Ugrupowania lewicowe słysząc ten argument podejmują decyzje sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Brytyjski rząd planuje wprowadzić przepisy ograniczające używanie i sprzedaż amunicji ołowianej z trzyletnim okresem przejściowym, choć jeszcze w zeszłym roku obiecywał pięć lat…

Reklama

Mityczna ochrona przyrody

Zakaz stosowania ołowiu w Wielkiej Brytanii ma dotyczyć wszystkich kalibrów – nie tylko myśliwskich. Używanie amunicji ołowianej zostanie zakazane również na strzelnicach. Jedyną dostępną ołowianą amunicją na wyspach będzie kaliber .22 LR.

Po wejściu ustawy w życie nielegalne stanie się używanie i sprzedawanie amunicji ołowianej. Myśliwi i strzelcy wskazują na ewidentnie fałszowanie danych oraz bolesne konsekwencje dla całego sektora produkcji i handlu bronią…

Reklama

Antyołowiana krucjata

BASC – największy brytyjski związek zrzeszający myśliwych – stara się przekonać polityków do wydłużenia okresu przejściowego, w którym być może zostanie wyprodukowania alternatywna nietoksyczna amunicja śrutowa. Niestety wszystko wskazuje, że w tej kwestii myśliwi mogą nie zostać wysłuchani.

A jaka jest aktualna sytuacja w Unii Europejskiej? Zakaz stosowania ołowiu w amunicji nadal forsuje Komisja Europejska. Na szczęście wiele rządów sprzeciwia się wprowadzeniu takiego zakazu i wskazuje, że obniży to nasze zdolności obronne.

Państwa członkowskie mają przedstawić opinie na ten temat do 21 sierpnia, a ostateczne decyzje mają zapaść już w październiku…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zakazać polowania

Weganie lansują fałszywą tezę, że można zakazać polowania. Unia Europejska wezwała rząd Hiszpanii aby złożył wyjaśnienia, dlaczego jelenie i dziki niszczą najcenniejszy ekosystem śródziemnomorski na kontynencie.

Konfliktowe niedźwiedzie

Seria ataków niedźwiedzi w Japonii. Zaginął myśliwy - rząd ogłasza stan wyjątkowy.

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”