WildMen

Kultowy Vis

Polski pistolet wyprodukowany w 1935 roku został sprzedany za rekordową cenę na aukcji Hermann Historica.
Reklama

Na początku uważany był kopię Colta 1911. Jednak w rzeczywistości okazał się jednym z najlepszych pistoletów podczas II wojny światowej. Jeszcze kilkanaście lat temu można było kupić Vis-a za kilkaset złotych. Dziś jego reputacja została ponownie doceniona, a egzemplarze w idealnym stanie są warte fortunę.

Reklama

Pistoletem, który trafił na niemiecką aukcję to prototyp modelu 35 o numerze seryjnym 12. Został wyprodukowany w radomskiej fabryce prawdopodobnie na początku 1935 roku.

Historia naszego kultowego pistoletu rozpoczyna się w latach 30 ubiegłego wieku. To wtedy Sztab Generalny zdecydował się zaakceptować projekt opracowany przez inżynierów Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Po wyprodukowaniu serii prototypów i testów pistolet Vis 35 został przyjęty i wszedł do produkcji w 1935 roku w Radomiu.

Reklama

W 1936 został oficjalnie przyjęty przez Wojsko Polskie. Początkowo jego nazwę pisano wersalikami „WIS”, co nawiązywało do inicjałów projektantów, ale wojsko poprosiło o zmianę na „Vis”, które przypominało łacińskie słowo oznaczające „siła”.

Opisywany egzemplarz został sprzedany za rekordową sumę 58 tysięcy euro na aukcji zorganizowanej przez niemiecki dom aukcyjny. Co skłoniło anonimowego kolekcjonera do zapłacenia takiej kwoty?

Reklama

Z pewnością doskonały stan zachowania broni oraz numer seryjny 12, który wskazuje na jego status pistoletu z „serii pilotażowej”.

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów