piątek, 18 października, 2024
Strona głównaStrzelectwoEksplozja na polowaniu

Autor

Eksplozja na polowaniu

Strzelanie z amunicji starszej niż 10 lat jest nieodpowiedzialne i może prowadzić do trwałego uszkodzenia broni, kalectwa, a nawet śmierci.

W ubiegłą niedzielę 47-letni myśliwy został poważnie ranny podczas polowania na dziki w Ardenach. Mężczyzna dwukrotnie strzelił z automatu. Po drugim strzale lufa jego broni eksplodowała, wyrzucając liczne odłamki stali, które raniły strzelca w brzuch i nogę.

Ze względu na powagę odniesionych obrażeń ofiarę przewieziono drogą lotniczą do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. Prokuratura wszczęła śledztwo w celu ustalenia przyczyn wypadku, który mógł mieć jeszcze bardziej dramatyczne konsekwencje.

Przyczyny eksplozji lufy

Żandarmeria wspierana przez agentów francuskiego Urzędu ds. Różnorodności Biologicznej (OFB), prowadzi obecnie dochodzenie. Broń zabezpieczono do celów ekspertyzy w celu ustalenia przyczyny eksplozji lufy…

Bardzo prawdopodobne, że pierwszy wystrzelony ładunek zatkał lufę, a drugi strzał spowodował znaczne nadciśnienie, które spowodowało eksplozję broni. Takie przypadki mogą mieć miejsce, jeśli amunicja NIE jest przechowywana w suchym miejscu lub została wyprodukowana wiele lat temu.

We Francji poluje ponad milion myśliwych. W sezonie 2022-2023 odnotowano 78 wypadków w tym sześć śmiertelnych. Praktycznie każde takie zdarzenie jest wykorzystywane przez przeciwników łowiectwa, aby żądać zakazania polowań…

Poważne zagrożenie

Ze względu na bezpieczeństwo musimy kłaść zdecydowanie większy nacisk na szkolenia, w których oprócz zasad bezpiecznego posługiwania sie bronią powinno sie zwracać uwagę na teoretycznie wszystkim znane zagrożenia.

Wielu myśliwych zapomina, że każda amunicja posiada swój termin „przydatności” do użycia. Strzelanie z amunicji starszej niż 10 lat może być powodem trwałego uszkodzenia broni, ponieważ już po pięciu latach następuje powolny rozkład stabilizatorów spalania prochu.

Spylony proch jest „niestabilny”, a proces jego spalania staje się całkowicie nieprzewidywalny. Z jednej strony może dojść do detonacji i rozerwania lufy, a drugiej przy tzw. „cichym wystrzale” amunicja nie ma „mocy” i nie dochodzi do wypchnięcia kuli.

Nasze bezpieczeństwo

To szczególnie niebezpieczne przy automatach, gdzie po strzale broń zostaje jednak przeładowana i teoretycznie możemy „poprawić”. Tymczasem przewód lufy jest niedrożny…

Wielu z nas ma zły zwyczaj chomikowania, a tymczasem amunicja, która przeleżała w naszej szafie dziesięć lat nie nadaje do użytku! Jeśli widzimy, że nasi koledzy mają zamiar polować używając „wiekowej” amunicji należy zdecydowanie interweniować dla naszego oraz ich bezpieczeństwa!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Nie jesteśmy terrorystami!

Ostatni atak islamskiego terrorysty w Solingen - który zabił trzy osoby, a pięć ranił - przyspieszył prace nad wprowadzeniem „pakietu bezpi...

Z loftkami na dziki

W 30 francuskich departamentach ponownie został dopuszczony śrut do polowań na dziki. Zmiana prawa jest szeroko komentowana przez myśliw...

Więzienie za scyzoryk

W ramach walki z przestępczością Dania zaostrzyła prawo Za posiadanie noża w miejscu publicznym można trafić na 40 dni do więzienia. Tra...

Fenix na łowach

Wybierając się na polowanie zabieramy broń, amunicję, nóż oraz latarkę, która dzisiaj zapewnia moc szperacza i mieści się w każdej kieszeni...

Czesi zmieniają ustawę o broni

Po tragedii w Pradze czeski parlament nowelizuje ustawę o broni i amunicji. Osoby ubiegające się o pozwolenie na broń będą przechodzić badania psychologiczne.

Modułowy Sauer 505

Od ponad 270 lat JP SAUER & SOHN towarzyszy myśliwym. Najnowszy model 505 został zaprezentowany na targach w Dortmundzie.