czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaKynologiaUnia za kopiowaniem

Autor

Unia za kopiowaniem

Unia Europejska potwierdziła, że kopiowanie ogonów u psów myśliwskich jest skutecznym sposobem zapobiegania urazów.

Na wniosek Komisji Europejskiej – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przygotował raport, którego celem jest wsparcie ewentualnych zmian legislacyjnych dotyczących dobrostanu i ochrony psów. W przypadku psów myśliwskich z przeprowadzonych badań wynika, że kopiowanie ogonów jest skuteczną metodą zapobiegania urazom!

Reklama

Areszt lub grzywna

Raport wprost stwierdza, że kopiowanie nie powinno być standardową procedurą. Z tego wynika, że Unia Europejska zaleca przycinanie ogonów tylko w przypadku psów pracujących, które są narażone na obrażenia.

W naszym kraju w 2011 roku znowelizowano ustawę o ochronie zwierząt i całkowicie zakazano kopiowania ogonów. Taki zabieg jest dozwolony tylko w przypadku ratowania zdrowia lub życia psa. Złamanie zakazu stanowi wykroczenie, za które przewidziano karę aresztu i grzywnę w wysokości 1000 złotych!

Reklama

Historia kopiowania

W starożytnym Rzymie wierzono, że obcięcie ogonów u psów uchroni je przed wścieklizną. Kopiowanie ogonów i przycinanie uszu przez pasterzy i myśliwych ma jednak inne źródło. Robiono to, aby psy mogły lepiej wykonywać swoją pracę. Ten zabieg wiązał się wyłącznie z kwestiami użytkowymi.

Psy były wykorzystywane do polowania i pilnowania zwierząt hodowlanych – grafika ze zbiorów Gabrieli Łakomik-Kaszuby

Tak zwany „chwyt za ucho” jest podstawowym działaniem obezwładniającym stosowanym przez psy i wilki. Dlatego pasterze od wieków skracali uszy, aby ich psy miały przewagę nad wilkami i nie były narażone na dodatkowe obrażenia.

Reklama

Szczeniaki psów myśliwskich również przechodziły zabiegi chirurgiczne, ponieważ podczas szukania zwierzyny w niedostępnych terenie ich ogony zahaczały o gałęzie i kolce. Rozdarcia skóry oraz rany darto-szarpane kończyły się amputacją ogona.

Szybka nowelizacja

W wielu europejskich krajach u wyżłów ras kontynentalnych i płochaczy prawo dopuszcza przycinanie ogonów – między innymi w Słonecznej Italii, Chorwacji, Serbii, Francji i naszych sąsiadów Czechów, Słowaków i Niemców. Nie powinniśmy chować głowy w piasek. Problem jest i to bardzo bolesny!

„Chwyt za ucho”- grafika ze zbiorów Gabrieli Łakomik-Kaszuby

Pokaleczone ogony krwawią i dla dobra psów muszą być amputowane. To hodowcy powinni mieć możliwość wyboru, czy uważają za stosowne ich skopiowanie u szczeniąt, czy chcą je pozostawić w stanie naturalnym…

Mamy dzisiaj w ręku ważny unijny dokument, w którym są dowody dotyczące wpływu obcinania ogonów na dobrostan psów. Teraz Związek Kynologiczny w Polsce powinien to wykorzystać i jak najszybciej wystąpić do naszego parlamentu, aby dokonał stosownej nowelizacji.

Raport na temat dobrostanu i zdrowia kotów i psów.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Szkodliwe dokarmianie

Wielu myśliwych uważa, że dokarmianie jest naszym „obowiązkiem”. Jednak taka interwencja powoduje więcej szkody niż pożytku.

Obwód Prezydenta Mościckiego

Lasy gminy Hażlach koło Cieszyna nie mogły równać się bogactwem zwierzyny w Puszczy Białowieskiej, ale to w tym miejscu lubił polować Prezydent RP Ignacy Mościcki.

CZ 600+ na polowania zbiorowe

Czeski producent broni po trzech latach uzupełnia swoją popularną serię CZ 600. Model ERGO będzie dostępny w dwóch wariantach.

Polska bez myśliwych

Zielone bolszewiki twierdzą, że można zaprzestać polowań. Pokazujemy - na konkretnym przykładzie - jakie będą tego koszty takiej decyzji dla budżetu naszego państwa.

Myśliwi wybrali Prezydenta

Kandydat Republikanów Donald Trump był dla myśliwych gwarantem zachowania prawa do posiadania broni oraz polowania i łowienia ryb na publicznych terenach.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.