piątek, 18 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościPolowanie od 12 roku życia

Autor

Polowanie od 12 roku życia

W Kanadzie nastąpiła długo oczekiwana zmiana legislacyjna. Dzieci od 12 roku życia mogą polować na niedźwiedzie i jelenie.

W Nowym Brunszwiku – kanadyjska prowincja – polowanie jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Do tej pory w towarzystwie osoby pełnoletniej ze strzelbą w ręku na łowy mogli wyruszyć 16-latkowie.

Reklama

Polujące dzieci

Teraz wykupienie licencji jest dostępne od 12 roku życia, co pozwala młodym myśliwym na polowanie na jelenie i niedźwiedzie. Na zmianę prawa czekali wszyscy miłośnicy łowiectwa, którzy już od najmłodszych lat chcieli czynnie brać udział w polowaniu.

Osoby zawodowo zajmujące się łowiectwem również cieszą się z ewolucji prawa, ponieważ młodzi ludzie będą teraz mogli w pełni przygotować się do polowania z rodzicami, a nie tylko biernie im towarzyszyć. „Chcemy zachęcić większą liczbę mieszkańców Nowego Brunszwiku do angażowania się w zajęcia na świeżym powietrzu.” – stwierdził w oświadczeniu minister Zasobów Naturalnych i Energii Mike Holland.

Reklama

Fantastyczne zmiany

Federacja Dzikiej Przyrody ma nadzieję, że więcej młodych ludzi będzie spotykać się na świeżym powietrzu. „Musimy odciągać dzieci od komputerów i wyprowadzać je na zewnątrz, tak jak to miało miejsce kilkadziesiąt lat temu.” – stwierdziła prezydent Nathalie Michaud.

Federacja Dzikiej Przyrody uważa, że zmiany – w tym obniżony minimalny wiek uprawniający do uzyskania licencji – są „fantastyczne” – „Obecnie tak wiele dzieci ma problemy psychiczne. Przyroda jest jednym z najlepszych lekarstw. Jesteś na zewnątrz i łączysz się z naturą. To ogromny plus dla naszej społeczności i dla dzieci.” – twierdzi Nathalie Michaud.

Reklama

Wydłużenie sezonu

Wśród innych zmian prowincja dodała tygodniowy okres na koniec sezonu polowań na jelenie, podczas którego posiadacze licencji będą mogli polować, ale wyłącznie z broni czarnoprochowej.

„Broń czarnoprochowa, to zupełnie inne polowanie i „inne wyzwanie” niż użycie zwykłego karabinu o dużej mocy – powiedziała Nathalie Michaud – To tradycyjny sport, który ludzie uwielbiają uprawiać” – stwierdziła, porównując tego typu łowy do polowania z łuku. Przedłużenie sezonu, to roczny projekt pilotażowy, ogranicza się do stref zarządzania dziką przyrodą, w których populacja jeleni jest coraz większa.

PiS oszukał myśliwych

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie sezon polowań jest podzielony na cztery okresy. Rozpoczynają go dzieci, potem dochodzą łucznicy, następnie można polować z broni czarnoprochowej, a dopiero w ostatnim ze strzelb, które wykorzystują amunicję centralnego zapłonu.

W Ameryce Północnej nie ma dyskusji nad zakazaniem niepełnoletnim w uczestniczeniu w polowaniu. Jak widać wiele stanów i prowincji obniża granicę wieku i pozwala młodzieży polować w towarzystwie dorosłych. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który posiada taki zakaz!

Został uchwalony w 2018 roku przez posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Pamiętajmy o tym podczas wyborów 15 października!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.