wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaNaturaSzwajcarskie zarządzanie

Autor

Szwajcarskie zarządzanie

Od 1 grudnia w Szwajcarii po raz pierwszy rusza odstrzał wilków. Myśliwi mają wyeliminować jedną trzecią populacji.

Szwajcaria dwukrotnie występowała o zmianę stanu ochrony wilka na posiedzeniach Stałego Komitetu Konwencji Berneńskiej. Nie zdołali przekonać oponentów, pomimo opinii Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), która wykazała, że wilka można zaklasyfikować, jako gatunek „najmniejszej troski” w skali Europy.

Reklama

Nie mając zamiaru tworzyć wielkiego parku narodowego dla wilków, parlament Szwajcarii – dla którego najważniejsza jest ochrona obywateli – zmienił ustawę i zezwolił na eliminację osobników konfliktowych, co ma zredukować szkody. Rolnictwo, hodowla zwierząt i wytwarzanie produktów regionalnych jest dla Szwajcarów ściśle powiązane z turystyką, która tworzy miejsca pracy…

Nowelizacja prawa utorowała drogę do eliminacji nawet całych watah o ile populacja nie jest zagrożona. Dwa kantony Valais i Gryzonia podchodzą do tematu bardzo poważnie i zezwoliły na odstrzał 78 wilków.

Reklama

W tych dwóch kantonach funkcjonuje 11 wilczych watah, a fakt zagryzienia 61 zwierząt gospodarskich jest powodem, dla którego władze kantonów wystąpiły o ich eliminację.

Miejscowi myśliwi nie wierzą jednak, że zdołają wykonać to zadanie w nadchodzącym sezonie. Polowanie na wilki nie jest proste, a duża część alpejskich siedlisk jest niedostępna w okresie zimowym…

Reklama

Jeszcze cztery lata temu w Szwajcarii żyło tylko 11 watah, a populację szacowano na 100 osobników. Obecnie w szwajcarskich kantonach żyje około 300 wilków.

Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej i będzie zarządzać wilkiem dokładnie tak samo jak z chronionym koziorożcem. W przypadku konfliktowych drapieżników odstrzał będą mogli wykonać myśliwi, którzy posiadają ważne zezwolenie na polowanie!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Unia Europejska będzie redukować wi...

W Strasburgu odbyło się 44 posiedzenie stałego komitetu Konwencji Berneńskiej. Na wniosek Unii Europejskiej obniżono status ochrony wilków. To kolejny krok, aby w przyszłości aktywnie zarządzać tym gatunkiem.

Kontrola polowań

We Francji corocznie w czasie polowań zbiorowych dochodzi do ponad 100 wypadków, dlatego „straż łowiecka” od czterech lat prowadzi tam akcję kontroli myśliwych.

Zamach na Lasy Państwowe

Aleksander Jakubowski dyrektor departamentu leśnictwa i łowiectwa z resortu środowiska z pełną premedytacją za pośrednictwem swojego kolegi wrzuca „granat” do Lasów Państwowych.

Dziki – śmiertelne zagrożenie...

Naukowcy z Hiszpanii potwierdzili, że dziki przenoszą wirusowe zapalenie wątroby typu E na mieszkańców Barcelony.

Polowanie dla bogaczy

Czy NRŁ pod przewodnictwem Marcina Możdżonka zmienia model łowiectwa? Członkowie rady podnoszą składkę nie oglądając się na emerytów, ale również młodzież, którą mieliśmy przyciągać do polowania...

Dywagacje o badaniach

Hołowniacy złożyli w Sejmie projekt ustawy wprowadzający obowiązkowe badania dla myśliwych. Nie „przywracający” - jak to przedstawiają ciemnemu ludowi - bo nie można przywracać czegoś, czego nigdy nie było. Ale to nie jedyne ich kłamstwo!