piątek, 18 kwietnia, 2025

Autor

Pokot roku

Koty to najsprawniejsi zabójcy. Ich główna ofiarą są gryzonie i ptaki. Pomimo udomowienia i stałego karmienia nie zatraciły instynktu i polują zawsze kiedy tylko nadarzy się okazja.

Obserwacja kotów w ciągu 24 godzin pokazuje, że jedzą one średnio około 16 małych posiłków dziennie. Częstotliwość tę zauważono zarówno w obserwacjach dzikich jak i domowych kotów, którym regularnie dostarczano jedzenie.

Przedstawiona fotografia wykonana przez Jaka Wonderly zdobyła w tym roku pierwszą nagrodę w konkursie BigPicture Natural World Photography Competition, którego celem jest inspirowanie do działań mających chronić przyrodę.

Reklama

Obraz jest kompozycją ponad 200 zwierząt, które zostały zaatakowane przez koty domowe i przywiezione do WildCare (San Rafael, Kalifornia) i nie udało się ich uratować. Ciała były zbierane przez jeden rok kalendarzowy.

Fotografia amerykańskiego artysty powinna być impulsem do działania!

Jurorzy konkursu nagrodzili to dzieło, ponieważ doskonale ilustruje problem domowych kotów w Stanach Zjednoczonych, które zabijają w ciągu roku dwa miliardy samych ptaków. „Ochrona zaczyna się na naszym własnym podwórku od wyborów, których dokonujemy w odniesieniu do naszych zwierząt domowych. Mam nadzieję, że to zdjęcie zachęci do debaty na temat tego, jak nasze wybory wpływają na zwierzęta wokół nas ”- powiedział nagrodzony artysta.

Reklama

Badania opublikowane w 2013 r. pokazały niszczycielski wpływ kotów na przyrodę w USA, ponieważ mogą odpowiadać za śmierć nawet 3,7 miliarda ptaków – każdego roku! Według tego badania każdy kot zabija od 4 do 18 ptaków, ale największym zagrożeniem są bezpańskie zwierzęta, których może żyć w Stanach Zjednoczonych nawet 80 milionów.

W naszym kraju żyje sześć milionów kotów, a naukowcy z SGGW szacują, że zabijają 144 milionów ptaków każdego roku!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Rewolucja w selekcji jeleni

Niemcy chcą odbudować zdegenerowanie genetyczne populacje jeleni poprzez odbudowę korytarzy migracyjnych i nie strzelanie młodych byków.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Tajemnice bażantów

Przedwiośnie, to bardzo trudny okres w życiu bażantów. Muszą szybko odbudować masę ciała i zapasy tłuszczu. Dokarmianie w tym okresie zwiększa na sukces lęgowy.

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.