piątek, 18 października, 2024

Autor

Pokot roku

Koty to najsprawniejsi zabójcy. Ich główna ofiarą są gryzonie i ptaki. Pomimo udomowienia i stałego karmienia nie zatraciły instynktu i polują zawsze kiedy tylko nadarzy się okazja.

Obserwacja kotów w ciągu 24 godzin pokazuje, że jedzą one średnio około 16 małych posiłków dziennie. Częstotliwość tę zauważono zarówno w obserwacjach dzikich jak i domowych kotów, którym regularnie dostarczano jedzenie.

Przedstawiona fotografia wykonana przez Jaka Wonderly zdobyła w tym roku pierwszą nagrodę w konkursie BigPicture Natural World Photography Competition, którego celem jest inspirowanie do działań mających chronić przyrodę.

Obraz jest kompozycją ponad 200 zwierząt, które zostały zaatakowane przez koty domowe i przywiezione do WildCare (San Rafael, Kalifornia) i nie udało się ich uratować. Ciała były zbierane przez jeden rok kalendarzowy.

Fotografia amerykańskiego artysty powinna być impulsem do działania!

Jurorzy konkursu nagrodzili to dzieło, ponieważ doskonale ilustruje problem domowych kotów w Stanach Zjednoczonych, które zabijają w ciągu roku dwa miliardy samych ptaków. „Ochrona zaczyna się na naszym własnym podwórku od wyborów, których dokonujemy w odniesieniu do naszych zwierząt domowych. Mam nadzieję, że to zdjęcie zachęci do debaty na temat tego, jak nasze wybory wpływają na zwierzęta wokół nas ”- powiedział nagrodzony artysta.

Badania opublikowane w 2013 r. pokazały niszczycielski wpływ kotów na przyrodę w USA, ponieważ mogą odpowiadać za śmierć nawet 3,7 miliarda ptaków – każdego roku! Według tego badania każdy kot zabija od 4 do 18 ptaków, ale największym zagrożeniem są bezpańskie zwierzęta, których może żyć w Stanach Zjednoczonych nawet 80 milionów.

W naszym kraju żyje sześć milionów kotów, a naukowcy z SGGW szacują, że zabijają 144 milionów ptaków każdego roku!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...