czwartek, 3 kwietnia, 2025

Autor

Pokot roku

Koty to najsprawniejsi zabójcy. Ich główna ofiarą są gryzonie i ptaki. Pomimo udomowienia i stałego karmienia nie zatraciły instynktu i polują zawsze kiedy tylko nadarzy się okazja.

Reklama

Obserwacja kotów w ciągu 24 godzin pokazuje, że jedzą one średnio około 16 małych posiłków dziennie. Częstotliwość tę zauważono zarówno w obserwacjach dzikich jak i domowych kotów, którym regularnie dostarczano jedzenie.

Przedstawiona fotografia wykonana przez Jaka Wonderly zdobyła w tym roku pierwszą nagrodę w konkursie BigPicture Natural World Photography Competition, którego celem jest inspirowanie do działań mających chronić przyrodę.

Reklama

Obraz jest kompozycją ponad 200 zwierząt, które zostały zaatakowane przez koty domowe i przywiezione do WildCare (San Rafael, Kalifornia) i nie udało się ich uratować. Ciała były zbierane przez jeden rok kalendarzowy.

Fotografia amerykańskiego artysty powinna być impulsem do działania!

Jurorzy konkursu nagrodzili to dzieło, ponieważ doskonale ilustruje problem domowych kotów w Stanach Zjednoczonych, które zabijają w ciągu roku dwa miliardy samych ptaków. „Ochrona zaczyna się na naszym własnym podwórku od wyborów, których dokonujemy w odniesieniu do naszych zwierząt domowych. Mam nadzieję, że to zdjęcie zachęci do debaty na temat tego, jak nasze wybory wpływają na zwierzęta wokół nas ”- powiedział nagrodzony artysta.

Reklama

Badania opublikowane w 2013 r. pokazały niszczycielski wpływ kotów na przyrodę w USA, ponieważ mogą odpowiadać za śmierć nawet 3,7 miliarda ptaków – każdego roku! Według tego badania każdy kot zabija od 4 do 18 ptaków, ale największym zagrożeniem są bezpańskie zwierzęta, których może żyć w Stanach Zjednoczonych nawet 80 milionów.

W naszym kraju żyje sześć milionów kotów, a naukowcy z SGGW szacują, że zabijają 144 milionów ptaków każdego roku!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Fakty i mity o dzikach

Nie możemy zahamować trwającego od kilku dziesięcioleci wzrostu populacji dzików, ponieważ zarządzając tym gatunkiem opieramy się mitach.

Drugi termin – oszukiwanie de...

Znacie to powiedzenie - najpierw stwarzamy problem, a potem go bohatersko rozwiązujemy. Pasuje jak ulał do propozycji Naczelnej Rady Łowieckiej, która chce obniżyć kworum na Walnych Zgromadzeniach Kół.

Sabotowanie walki z ASF

Podsekretarza Dorożała sabotuje działania inspekcji weterynaryjnej i od czterech miesięcy nie pozwala przeszukać Drawieńskiego Parku Narodowego.

Podsumowanie sezonu łowieckiego

Statystki łowieckie nie pozostawiają żadnej wątpliwość, z jakiego powodu organizacje antyłowieckie bronią wilka i sprzeciwiają się zwalczaniu afrykańskiego pomoru.

Dziczek – wędrowniczek

Przelatek z obrożą telemetryczną od 1 marca do 22 czerwca przebył 998 kilometrów. Jednego dnia dzik zdołał przejść ponad 30 kilometrów.

Całkowity zakaz używania ołowiu

Urzędnicy z Brukseli realizują rosyjski plan rozbrojenia Europy. Chcą wprowadzić zakaz stosowania amunicji ołowiowej, co doprowadzi do zamknięcia strzelnic i osłabi nasz potencjał obronny.