piątek, 11 lipca, 2025
Strona głównaNaturaPłonące ptaki

Autor

Płonące ptaki

Trudno w to uwierzyć, ale ptaki przysiadając na liniach energetycznych, mogą zostać porażone prądem, stanąć w płomieniach i być powodem pożaru. Ogień staje się coraz większym problemem na świecie, więc naukowcy postanowili przebadać mało prawdopodobną przyczynę…

Okazało się, że kiedy ptak siedzący na linii energetycznej zostanie porażony prądem, może „wybuchnąć” płomieniem, a następnie spaść na ziemię i wzniecić pożar. Nie ma wątpliwości, że najwięcej pożarów wznieca człowiek…

Wiele zaczyna się w sposób naturalny, czyli od uderzenia pioruna. Porażone prądem ptaki nie są głównym źródłem, ale można śmiało powiedzieć, że powodują znacznie więcej pożarów, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. W ciągu czterech lat, które badali amerykańscy naukowcy, ptaki zostały zidentyfikowane jako przyczyna 44 pożarów!

Reklama

Ptaki siedząc na drutach wysokiego napięcia są bezpiecznie do momentu kiedy nie dotkną dwóch drutów jednocześnie. Najczęściej są to skrzydlate drapieżniki o dużej rozpiętości skrzydeł.

Wyniki badań są zaskakujące, ale pokazały, że linie wysokiego napięcia powinny być izolowane. W pierwszej chwili pomysł wydaje się zbyt kosztowny, ale jeśli na szali postawimy życie ludzi, utracone siedliska i przeanalizujemy straty w infrastrukturze to koszty okazują się niewielkie!

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.