sobota, 19 lipca, 2025
Strona głównaNaturaPłonące ptaki

Autor

Płonące ptaki

Trudno w to uwierzyć, ale ptaki przysiadając na liniach energetycznych, mogą zostać porażone prądem, stanąć w płomieniach i być powodem pożaru. Ogień staje się coraz większym problemem na świecie, więc naukowcy postanowili przebadać mało prawdopodobną przyczynę…

Okazało się, że kiedy ptak siedzący na linii energetycznej zostanie porażony prądem, może „wybuchnąć” płomieniem, a następnie spaść na ziemię i wzniecić pożar. Nie ma wątpliwości, że najwięcej pożarów wznieca człowiek…

Wiele zaczyna się w sposób naturalny, czyli od uderzenia pioruna. Porażone prądem ptaki nie są głównym źródłem, ale można śmiało powiedzieć, że powodują znacznie więcej pożarów, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. W ciągu czterech lat, które badali amerykańscy naukowcy, ptaki zostały zidentyfikowane jako przyczyna 44 pożarów!

Reklama

Ptaki siedząc na drutach wysokiego napięcia są bezpiecznie do momentu kiedy nie dotkną dwóch drutów jednocześnie. Najczęściej są to skrzydlate drapieżniki o dużej rozpiętości skrzydeł.

Wyniki badań są zaskakujące, ale pokazały, że linie wysokiego napięcia powinny być izolowane. W pierwszej chwili pomysł wydaje się zbyt kosztowny, ale jeśli na szali postawimy życie ludzi, utracone siedliska i przeanalizujemy straty w infrastrukturze to koszty okazują się niewielkie!

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Konfliktowe niedźwiedzie

Seria ataków niedźwiedzi w Japonii. Zaginął myśliwy - rząd ogłasza stan wyjątkowy.

Jubileusz Deerhunter

Polowanie od ponad 100 lat jest pasją rodziny Engel. W 1985 roku Carl Engel postanowił produkować ubrania nie tylko dla siebie. Tak powstała duńska marka Deerhunter, która obchodzi w tym roku swoje 40-lecie.

Niedźwiedzie do Zakopanego

Wszyscy krytykują podsekretarza Dorożałę za idiotyczny pomysł przenoszenia bieszczadzkich niedźwiedzi do Zakopanego.

Myśliwska patologia w sieci

Chamstwo, prostactwo i wulgaryzmy. Każdego dnia budujemy negatywny obraz myśliwego w mediach społecznościowych.

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.