sobota, 5 lipca, 2025
Strona głównaNaturaBezdomne żubry

Autor

Bezdomne żubry

Projekt wsiedlania żubrów rozpoczęty w 2013 roku w powiecie Siegen (Nadrenia Północna-Westfalia) ma zostać zakończony. Według raportu stowarzyszenie Wisent-Welt-Wittgenstein nie może stworzyć warunków dla jego kontynuacji.

Reklama

Spór o żubry tak naprawdę rozbija się o szkody. Stado rozrosło się do 25 sztuk i wyrządza szkody w prywatnych lasach. Władze ubolewają, że muszą podjąć decyzję o zakończeniu projektu. Żubry zdobyły akceptację i są atrakcją regionu. Ostatecznie jednak nie udało się, ponieważ stowarzyszenia nie stać na opłacenie szkód…

Sprawa trafiła przed oblicze sądu, który orzekł, że stowarzyszenie musi zapobiec zgryzaniu drzew…

Reklama

Żubrom ciężko wytłumaczyć, że mają przestać jeść, dlatego stowarzyszenie postanowiło zastosować wybieg prawny w celu pozbycia się wszelkich zobowiązań. Rozwiązało umowę i jednocześnie zrezygnowało z własności. Żubry nie mają teraz właściciela!

Tym sposobem stowarzyszenie chce przenieść odpowiedzialność na władze – widząc w takim posunięciu „ostatnią szansę” na uratowanie projektu. Patrząc na zachwyt jaki prezentują „obdarowani” los żubrów jest raczej przesądzony.

Reklama

Wszyscy mają pełne usta frazesów o ochronie przyrody i odbudowywaniu bioróżnorodności, ale kiedy przychodzi zapłacić rachunek okazuje się, że chętnych jest niewielu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Śmiertelne upały

Gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.