czwartek, 3 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościZakaz polowania w Unii Europejskiej

Autor

Zakaz polowania w Unii Europejskiej

Propozycja zakazu handlu i konsumpcji dzikich zwierząt mogła mieć daleko idące konsekwencje dla polowań i ochrony przyrody w całej Europie. 16 kwietnia większość posłów jednak zagłosowała przeciwko niebezpiecznej poprawce do projektu rezolucji w sprawie „Skoordynowanych działań UE w celu zwalczania pandemii COVID-19 i jej konsekwencji”.

Reklama

Poprawkę przedstawiła frakcja Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica, do której należą partie socjalistyczne, komunistyczne i ekosocjalistyczne. Ich zdaniem handel dzikimi zwierzętami oraz hodowla zwiększa ryzyko dla zdrowia publicznego.

Rezolucja miała zobowiązać Komisję Europejską do przedstawienia prawnych rozwiązań zakazujących importu, handlu oraz trzymania i konsumpcji dzikich zwierząt na terenie całej Unii Europejskiej, co zdaniem ekosocjalistów ma zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości epidemii chorób odzwierzęcych.

Reklama

Poprawkę wychwycił wiceprzewodniczący Intergrupy do spraw łowiectwa i różnorodności biologicznej Marco Dreosto , który współpracując sekretariatem FACE zdołał przekonać większość parlamentarzystów, aby nie poparli tego wniosku.

O 22.30 wszyscy odetchnęli z ulgą. Okazało się, że 449 posłów było przeciw, ale 186 głosowało za. „To niewiarygodne, że grupy pro-zwierzęce zdołały wykorzystać falę paniki wywołaną przez pandemię i zaproponować poprawkę, która mogła doprowadzić do zamknięcia tysięcy firm i utraty milionów miejsc pracy” – powiedział Marco Dreosto.

Reklama

Wielu myśliwych nie docenia jak ważne jest finansowanie europejskiej organizacji, która w naszym imieniu uczestniczy – jako czynnik społeczny – przy stanowieniu prawa europejskiego. Tym razem FACE w odpowiednim momencie dostarczyła wszystkim posłom PE informację o konsekwencjach tej poprawki.

Parlamentarzyści dostali również pełne opracowanie na temat funkcjonujących przepisów w UE dotyczących zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, które ustanawiają bardzo wysokie standardy w odniesieniu do handlu dzikimi zwierzętami zarówno w UE oraz importu z krajów trzecich.

FACE spodziewa się, że w Brukseli będą podejmowane kolejne próby ograniczenia polowań oraz użytkowania zasobów przyrodniczych, dlatego zamierzają monitorować wszystkie inicjatywy w sprawie COVID-19!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

Myśliwy czy kłusownik

Powszechne użytkowanie termo i noktowizji wywołuje pytanie: czy nowoczesna technika zamieni myśliwych w kłusowników? Dyskusja nabiera tempa i budzi duże kontrowersje w naszym środowisku.