sobota, 19 lipca, 2025

Autor

Wybuchowy wabik

Smoła bukowa jest jednym z najstarszych środków wabiących stosowanych przez myśliwych. Charakteryzuje się dużą skutecznością, odpornością na deszcz i długim czasem działania po wyłożeniu w terenie. Ma intensywny zapach i „naprowadza” dziki na nęcisko.

Kupując taki „wabik” za kilkadziesiąt złotych nie bierzemy pod uwagę, że puszka ze smołą bukową może eksplodować w samochodzie. Niestety taką „przygodę” przeżył myśliwy w Szwecji. Teraz żąda od producenta 2500 koron odszkodowania.

Puszka została zakupiona w połowie sierpnia i kilka dni leżała w bagażniku. Samochodem na zakupy pojechała żona myśliwego. Kiedy otworzyła tylną klapę na parkingu nastąpił wybuch. Ludzie podbiegli do kobiety myśląc, że to atak terrorystyczny.

Reklama

Producent nie poczuwa się do winy i tłumaczy „Nie wolno przechowywać puszek w sprayu latem w samochodzie. Takie ostrzeżenie widnieje na każdym produkcie, ponieważ temperatura w pojeździe może szybko przekroczyć 50 stopni Celsjusza.”

Problem polega jednak na tym, że w dniu, w którym wybuchła smoła bukowa, było tylko 15 stopni i padał deszcz! Myśliwy nie ma zamiaru odpuścić i rozważa zgłoszenie sprawy na policję.

Reklama

Bez względu na zakończenie tego sporu warto pamiętać o tym zdarzeniu i nie wrzucać smoły bukowej luzem do bagażnika. No chyba, że ktoś bardzo lubi ten zapach…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Jubileusz Deerhunter

Polowanie od ponad 100 lat jest pasją rodziny Engel. W 1985 roku Carl Engel postanowił produkować ubrania nie tylko dla siebie. Tak powstała duńska marka Deerhunter, która obchodzi w tym roku swoje 40-lecie.

Myśliwska patologia w sieci

Chamstwo, prostactwo i wulgaryzmy. Każdego dnia budujemy negatywny obraz myśliwego w mediach społecznościowych.

Śmiertelne upały

Gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima.

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.