sobota, 5 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościWWF wspiera myśliwych

Autor

WWF wspiera myśliwych

Szwajcarska Rada Federalna (rząd) odrzuciła wniosek o zakazie importu trofeów łowieckich. Taka decyzję rekomendowała Komisja Nauki Edukacji i Kultury oraz WWF, który jasno opowiedział się za „polowaniem na trofea”.

Uznając, że „Dochód z polowań jest bardzo ważny dla lokalnych społeczności, a strata tych dochodów spowoduje wzrost kłusownictwa.”. Decyzja rządu została skrytykowana przez około pięćdziesiąt stowarzyszeń ekologicznych…

Dlaczego szwajcarski WWF popiera polowania? Polowania dla trofeów są ważnym elementem w afrykańskim modelu ochrony środowiska. Szczególnie w odniesieniu do gatunków zagrożonych wyginięciem, czego przeciwnicy polowań nie akceptują.

Reklama

Nie wszyscy pamiętają, że WWF została utworzona 1961 roku w Szwajcarii przez 15 wpływowych przyrodników – w większości myśliwych – zaniepokojonych dewastacją środowiska naturalnego i postępującym spadkiem liczebności wielu gatunków zwierząt. To myśliwi finansowali jej działalność, a w wielu krajach kierowali oddziałami. Prezydentem WWF byli między innymi: ojciec królowej holenderskiej książę Bernhard, prezes międzynarodowego koncernu Shell John Hugo Loudon oraz książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Dziś wielu członków i sympatyków WWF odcina się od korzeni. Stara się zapomnieć o działaniach, które udało się zrealizować dzięki wpływom i finansowemu wsparciu myśliwych. Spektakularnym przykładem tego „rozdwojenia jaźni” była decyzja hiszpańskiego oddziału WWF o usunięciu króla Juana Carlosa z funkcji jej honorowego prezesa, gdy wyszło na jaw, że polował na słonie w Botswanie.

Reklama

Nasz polski oddział też nie kocha myśliwych. W 2018 roku kiedy PiS dewastował ustawę i odbierał nam samorządność napisali takie oto stanowisko:

„Myślistwo to działanie, które w sposób szczególny wpływa na sytuację w przyrodzie i może naruszać jej równowagę, a w efekcie doprowadzić do pogorszenia sytuacji wielu gatunków zwierząt, w tym chronionych. Fundacja WWF, jako organizacja zajmująca się ochroną przyrody i zagrożonych gatunków, domaga się zmian w prawie i praktyce łowieckiej, które wyeliminują negatywny wpływ łowiectwa na ekosystemy i zwierzęta. W związku z trwającymi pracami nad ustawą: Prawo łowieckie z 25.01.2018 r., przypominamy o konieczności modyfikacji prawa łowieckiego i praktyki łowieckiej.”

WWF Polska żądał między innymi: zakazu organizowania polowań zbiorowych, wprowadzenia obowiązku informowania o planowanych polowaniach w publicznie dostępnej elektronicznej książce ewidencji polowań, zwiększenia minimalnej odległości polowań od zabudowań mieszkalnych ze 100 metrów do 500 metrów – ze względu na bezpieczeństwo ludzi.

Wszyscy myśliwi przecierali oczy ze zdumienia kiedy Jarosław Kaczyński kazał wprowadzić do ustawy łowieckiej zakaz uczestniczenia dzieci w polowaniach, ale kiedy dwa lata później ogłosił piątkę dla zwierząt i wspierała go cała antyłowiecka koalicja zrozumieliśmy, że walczymy z egzotyczną koalicją.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Śmiertelne upały

Gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima.

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.