środa, 15 stycznia, 2025

Autor

Szarża odyńca

Najczęściej dochodzi do wypadków podczas dochodzenia postrzałków, ale w czasie polowań zbiorowych narażeni na atak są również podkładacze psów i naganiacze. W każdej chwili możemy się znaleźć w sytuacji, w której będziemy musieli udzielić pierwszej pomocy.

Reklama

Lochy bardzo często atakują, ponieważ bronią warchlaków. Najczęściej próbują ugryźć swoich prześladowców, co może być bardzo bolesne i traumatyczne, ale nie jest tak niebezpieczne jak atak odyńców. Swoich szabli używają do konfrontacji z innymi samcami i obrony przed drapieżnikami. Jeśli poczują się zagrożenie zawsze zaatakują.

Niezbędna apteczka

Ostre jak brzytwy szable powodują straszliwe rany. Ze względu na swoją wysokość dziki atakują zwykle nogi myśliwego. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli trafią w obszar tętnicy udowej. W wyniku takich ran umiera najwięcej myśliwych.

Reklama

Nasze przepisy nakazują posiadanie jednej apteczki na polowaniu zbiorowym. Najczęściej nosi ją prowadzący. Lekarze, z którymi rozmawiałem potwierdzają, że każdy myśliwy podczas polowania zbiorowego jak i indywidualnego powinien mieć przy sobie zestaw ratujący życie.

W apteczce powinna być gaza i opatrunek hemostatyczny, który posiada substancje hamujące krwawienie. Jeśli przeczytasz ten artykuł nie będziesz miał wymówki, aby nie być przygotowanym!

Reklama

Powiadomienie pogotowia

Kiedy polujemy czasami jesteśmy w odległych miejscach, gdzie dojechanie karetce zajmie dużo czasu, dlatego trzeba działać szybko i zdecydowanie. W razie wypadku jak najszybciej musi być zaalarmowane pogotowie. Personel ratunkowy do przyjazdu karetki będzie udzielał profesjonalnej instrukcji jak należy postępować.

Bardzo ważne jest, aby osoba poszkodowana była spokojna, więc łowca, który udziela pomocy też musi mieć nerwy ze stali. Nie może panikować! Zatrzymanie krwawienia i utrzymanie kolegi przy życiu jest najważniejsze. Rany jakie powoduje dzik to zwykle duże „łzy”, które obficie krwawią.

Musisz rozedrzeć ubranie aby wyraźnie widzieć ranę. Następnie przystąpić do blokowania krwawienia gazą. Jeśli jej nie masz, możesz użyć koszuli, która pomoże zatrzymać krwawienie poprzez uciskanie rany.

Jeśli masz przy sobie opatrunek hemostatyczny nałóż go na ranę przed „wypełnieniem” jej gazą. Substancje hemostatyczne to proszki, które wywołują reakcję krzepnięcia i zatrzymują krwawienie.

W większości przypadków powstrzymamy utratę krwi, ale jeśli dzik przeciął tętnicę udową…

Podcięta tętnica

To najgorszy z możliwych scenariuszy. W takiej sytuacji do przyjazdu karetki pogotowia musimy bardzo mocno uciskać ranę. Naszym celem w takich przypadkach jest zatamowanie krwawienia. Musicie pamiętać, że w przypadku przecięcia tętnicy udowej mamy tylko kilka minut na uratowanie życia!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zenek kłamie w „Polityce”

Koalicja antyłowiecka „Niech Żyją” w zeszłym tygodniu rzuciła do walki wszystkie siły. Z ukrycia wyszedł nawet Zenon Kruczyński, który tym razem kłamał na temat myśliwych w tygodniku „Polityka”.

Pikuś w dziczej kniei

We współczesnym świecie wielu łowców gubi istotę polowania, ale wspomnienia i fotografie pomagają nam zakotwiczyć nasze więzi z przeszłością. Dzięki czemu lepiej rozumiemy, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd powinniśmy zmierzać…

Słowacja odstrzeli 74 wilków

Słowacja znosi ochronę wilka. Myśliwi mogą odstrzelić w tym sezonie 74 wilków, a minister prosi ich, aby dobrze wykorzystali najbliższe dwa tygodnie.

Łowieckie podsumowanie 2024 roku

Największym sukcesem w kończącym się roku była demonstracja myśliwych pod Sejmem, a porażką łamanie prawa przez Naczelną Radę Łowiecką.

Spełnienia wszelkich zamierzeń łowi...

W tym - dobiegającym końca - roku nie było zbyt wiele sukcesów, dlatego żegnany go bez żalu. Warto sobie jednak przypomnieć o pracy, która zostaje za nami, a która konsekwentnie zmusza nas do dalszych planów, projektów, do nowych wyzwań, jakich zawsze jesteśmy gotowi się podjąć – dla ogólnego dobra, dla całej społeczności myśliwskiej!

Sojusz myśliwsko-chłopski

Nie wszyscy wierzą w potrzebę współpracy z rolnikami, dla części z nas rolnik to cwaniak, co sieje umyślnie kukurydzę pod lasem. Jednak poparliśmy ich, kiedy walczyli z „zielonym ładem”, choć ten projekt, to zbawienie dla zwierzyny drobnej. Rolnicy mogą się nam odwdzięczyć i z możliwości tej korzystają.