środa, 16 kwietnia, 2025
Strona głównaPolowanieŚwit nad Wisłą

Autor

Świt nad Wisłą

Poprzedni rok był dla mnie wyjątkowy. W marcu urodził się mój syn Hubert i zmieniłem miejsce zamieszkania. Teraz mam 150 km od mojego obwodu, więc dużo mniej czasu na rekonesans i oglądanie rogaczy. Pierwszy raz od kilku lat w sezon wchodziłem na „spontanie” licząc na spotkanie czegoś ciekawego.

Wbrew obawom udało się strzelić kilka ciekawych rogaczy, polując tylko w weekendy, ale zbliżał się czas rui. W głębi duszy liczyłem na kolejnego mocnego rogacza.

Nadszedł 10 sierpnia. Przyjechałem do rodzinnego domu z nadzieją na odpoczynek oraz wyrwanie się w moje ulubione rewiry. Budzik zadzwonił w całkowitych ciemnościach. Pijąc kawę zastanawiałem się gdzie pojechać. Wybór padł na mało uczęszczany teren na styku rzek Raby i Wisły. Z jednej strony wału łąki, a z drugiej mozaika upraw. Samochód zaparkowałem zaraz za domami.

Reklama

Zaczynało świtać. Rześkie powietrze poranka, z lekką mgiełką tworzyło bajkową scenerię. Załadowałem sztucer, sprawdziłem czy wabik znalazł się w kieszeni i ruszyłem na podchód. Idąc wałem spotykałem kilka kóz z młodymi regularnymi rogaczami.

Wracając postanowiłem jeszcze obejść fragment nadwiślańskich łąk i tam zawabić. Nie minęła minuta, a widzę wychodzącego z nadrzecznych wiklin rogacza. To był ON. Mocne parostki i krępa sylwetka. W lunecie widziałem, że jest nieregularnym szóstakiem.

Reklama

Teraz działo się wszystko jak w przyspieszonym tempie. Palec powędrował na spust, a krzyż lunety na komorę. Ciszę poranka przerwał huk wystrzału. Rogacz padł w ogniu. Z bliska parostki wydały się jeszcze większe – życiowy!

Na pamiątkę wykonałem kilka fotografii pięknego trofeum, który po spreparowaniu ważył 595 gram. Będą się wyróżniać i kojarzyć z urodzinami syna.

Bartosz Bialik

WildMen – Wspomnienia

Wszyscy potrafimy godzinami opowiadać i słuchać myśliwskich opowieści. Wystarczy wysłać do nas wiadomość e-mail na adres info@wildmen.pl z Twoim wspomnieniem polowania i załączyć zdjęcia.
Nie musi to być historia o medalowym trofeum, być może Twoje przeżycia były wyjątkowe i warto o nich opowiedzieć. Przypominamy, że regulamin konkursu ogłosimy pod koniec miesiąca.

Redakcja

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Rewolucja w selekcji jeleni

Niemcy chcą odbudować zdegenerowanie genetyczne populacje jeleni poprzez odbudowę korytarzy migracyjnych i nie strzelanie młodych byków.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Tajemnice bażantów

Przedwiośnie, to bardzo trudny okres w życiu bażantów. Muszą szybko odbudować masę ciała i zapasy tłuszczu. Dokarmianie w tym okresie zwiększa na sukces lęgowy.

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.

Fakty i mity o dzikach

Nie możemy zahamować trwającego od kilku dziesięcioleci wzrostu populacji dzików, ponieważ zarządzając tym gatunkiem opieramy się mitach.