czwartek, 17 lipca, 2025
Strona głównaPolowaniePamiątka z pokotu

Autor

Pamiątka z pokotu

W zasadach etyki uchwalonych przez NRŁ dokładnie ustalono jak powinien wyglądać pokot. Kiedy ustawiam łowców do fotografii zawsze spotykam się z delikatnym sprzeciwem. Wszyscy zauważają, że moje wytyczne są niezgodne z naszą tradycją.

Reklama

W żarcie odpowiadam, że właśnie tworzymy nową, ale to nie prawda! Przeglądając przedwojenne fotografie rzadko znajdziemy „nasz” pokot. W przeszłości różnie to wyglądało. Bardzo często polowania trwały kilka dni, a zwierzyna była wieszana na szubienicy. Na zakończenie łowów – na jej tle – była wykonywana pamiątkowa fotografia.

Dzisiaj rzadko już organizuje się takie polowania, a zwierzyna trafia do chłodni. Pokot najczęściej układamy w pobliżu kwatery. Niestety bardzo często tłem naszych fotografii są zabudowania, samochody lub betonowe płoty. Fotograf podczas takiego polowania musi się jeszcze zmierzyć z brakiem światła. W trakcie jesiennych i zimowych polowań dzień jest bardzo krótki, a w czasie uroczystego pokotu panują grobowe ciemności.

Reklama

Dlatego proponuję pomyśleć o takim zdjęciu jeszcze w trakcie polowania. Na przykład po zakończeniu śniadania ułożyć ustrzeloną zwierzynę i zaprosić na „plan” wszystkich uczestników polowania.

Sezon polowań zbiorowych przed nami, więc redakcja portalu WildMen ogłasza konkurs na najlepsze zdjęcie z polowania zbiorowego. Na fotografie czekamy do końca lutego (info@wildman.pl). Najlepsze fotografie zaprezentujemy czytelnikom, którzy wybiorą najlepsze. Dla nagrodzonych autorów przygotujemy wyjątkową pamiątkę!

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Jubileusz Deerhunter

Polowanie od ponad 100 lat jest pasją rodziny Engel. W 1985 roku Carl Engel postanowił produkować ubrania nie tylko dla siebie. Tak powstała duńska marka Deerhunter, która obchodzi w tym roku swoje 40-lecie.

Niedźwiedzie do Zakopanego

Wszyscy krytykują podsekretarza Dorożałę za idiotyczny pomysł przenoszenia bieszczadzkich niedźwiedzi do Zakopanego.

Myśliwska patologia w sieci

Chamstwo, prostactwo i wulgaryzmy. Każdego dnia budujemy negatywny obraz myśliwego w mediach społecznościowych.

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Śmiertelne upały

Gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.