W Czechach jest mniej myśliwych. Powodem są wysokie koszty wydzierżawienia obwodu łowieckiego oraz skala wypłacanych odszkodowań za szkody w uprawach leśnych i rolnych.
W Republice Czeskiej od wielu lat obserwuje się spadek liczby myśliwych. Jeszcze w 2010 roku aktywnie polowało 110 tysięcy myśliwych, w 2014 roku już tylko 92 tysiące, a w ubiegłym sezonie łowieckim było ich o 4 tysiące mniej.
Dzierżawa i odszkodowania
Zdaniem Jiříego Janoty – przewodniczącego Czesko-Morawskiego Związku Łowieckiego – spadek liczby myśliwych jest wynikiem coraz wyższych kosztów, dodatkowych obowiązków przy jednoczesnym braku wsparcia finansowego ze strony rządu. „Dziś czynsze za dzierżawę obwodu idą w setki tysięcy koron, a do tego należy dodać jeszcze koszty wypłacanych odszkodowań za szkody łowieckie.” – stwierdza Janota w opublikowanym oświadczeniu.
Spadek liczby myśliwych jest również wynikiem starzenia się społeczeństwa. Wielu myśliwych przestaje aktywnie polować ze względu na swój wiek, a młodzi nie są zainteresowani coraz droższym polowaniem.
Brak zainteresowania polowaniem
Według prezesa Czesko-Morawskiego Związku Łowieckiego istotnym problemem, z jakim będą się musieli zmierzyć w niedalekiej przyszłości, to liczba aktywnych myśliwych. Czesi wprost stwierdzają, że nie potrafią znaleźć sposobu, aby przyciągnąć młode pokolenie do spędzania czasu na łonie natury i udziału w polowaniu…
Czeski związek rocznie szkoli od 1200 do 1400 nowych adeptów, ale należy pamiętać, że w tym kraju absolwenci szkół leśnych muszą obowiązkowo przejść szkolenie i zdać egzamin łowiecki. Wielu młodych ludzi pomimo zdobycia uprawnień nie poluje…
Zielona wyspa
Przez ostatnie 14 lat w Czechach liczba myśliwych stale spada. Ten negatywny trend nie napawa optymizmem, tym bardziej, że dotyczy aż 27 europejskich państw…
Powodów takiego stanu rzeczy należy upatrywać w demografii (nasze społeczeństwa się starzeją), ale również jest to związane z migracją młodych ludzi do dużych miast, które oferują dobrze płatną pracę oraz atrakcyjne formy spędzania czasu.
Polska jest jedną z nielicznych zielonych wysp w Europie. W 2010 roku członków Polskiego Związku Łowieckiego było 116 tysięcy. Z danych opublikowanych na stronie ZG PZŁ wynika, że obecnie jest nas prawie 133 tysiące!