niedziela, 18 maja, 2025
Strona głównaPolowanieLiczba myśliwych spada

Autor

Liczba myśliwych spada

W Czechach jest mniej myśliwych. Powodem są wysokie koszty wydzierżawienia obwodu łowieckiego oraz skala wypłacanych odszkodowań za szkody w uprawach leśnych i rolnych.

W Republice Czeskiej od wielu lat obserwuje się spadek liczby myśliwych. Jeszcze w 2010 roku aktywnie polowało 110 tysięcy myśliwych, w 2014 roku już tylko 92 tysiące, a w ubiegłym sezonie łowieckim było ich o 4 tysiące mniej.

Dzierżawa i odszkodowania

Zdaniem Jiříego Janoty – przewodniczącego Czesko-Morawskiego Związku Łowieckiego – spadek liczby myśliwych jest wynikiem coraz wyższych kosztów, dodatkowych obowiązków przy jednoczesnym braku wsparcia finansowego ze strony rządu. „Dziś czynsze za dzierżawę obwodu idą w setki tysięcy koron, a do tego należy dodać jeszcze koszty wypłacanych odszkodowań za szkody łowieckie.” – stwierdza Janota w opublikowanym oświadczeniu.

Spadek liczby myśliwych jest również wynikiem starzenia się społeczeństwa. Wielu myśliwych przestaje aktywnie polować ze względu na swój wiek, a młodzi nie są zainteresowani coraz droższym polowaniem.

Reklama

Brak zainteresowania polowaniem

Według prezesa Czesko-Morawskiego Związku Łowieckiego istotnym problemem, z jakim będą się musieli zmierzyć w niedalekiej przyszłości, to liczba aktywnych myśliwych. Czesi wprost stwierdzają, że nie potrafią znaleźć sposobu, aby przyciągnąć młode pokolenie do spędzania czasu na łonie natury i udziału w polowaniu…

Czeski związek rocznie szkoli od 1200 do 1400 nowych adeptów, ale należy pamiętać, że w tym kraju absolwenci szkół leśnych muszą obowiązkowo przejść szkolenie i zdać egzamin łowiecki. Wielu młodych ludzi pomimo zdobycia uprawnień nie poluje…

Reklama

Zielona wyspa

Przez ostatnie 14 lat w Czechach liczba myśliwych stale spada. Ten negatywny trend nie napawa optymizmem, tym bardziej, że dotyczy aż 27 europejskich państw…

Powodów takiego stanu rzeczy należy upatrywać w demografii (nasze społeczeństwa się starzeją), ale również jest to związane z migracją młodych ludzi do dużych miast, które oferują dobrze płatną pracę oraz atrakcyjne formy spędzania czasu.

Polska jest jedną z nielicznych zielonych wysp w Europie. W 2010 roku członków Polskiego Związku Łowieckiego było 116 tysięcy. Z danych opublikowanych na stronie ZG PZŁ wynika, że obecnie jest nas prawie 133 tysiące!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Przepisy na majowego rogacza

Sarnina to najcenniejszy dar naszych lasów. Spośród wszystkich argumentów przemawiających za łowiectwem, ten z pewnością należy do najsmaczniejszych.

Atak kleszczy

Kleszcze stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Mogą nas zarazić:wirusami, bakteriami i pasożytami.

Żaby Dorożały

Obrońcy praw zwierząt zasiadający w Państwowej Radzie Ochrony Przyrody wprowadzili w błąd podsekretarza Dorożałę i muszą zjadać „żaby”, które wyprodukował pan Mikołaj.

Gwiazdy na emeryturze

Ikona francuskiego kina Brigitte Bardot cały czas - jak wiele innych gwiazd na emeryturze - chce istnieć w mediach i walczy z myśliwymi.

Selekcja osobnicza do kosza

Niemiecka teoria, że dzięki „selekcjonowaniu” rogacze będą mieć coraz większe parostki jest utopią. Należy jak najszybciej zlikwidować zasady selekcji osobniczej!

Wszyscy myśliwi skazani

Organizacje antyłowieckie triumfują, a środowisko myśliwych nie może uwierzyć, że sąd skazał wszystkich uczestników polowania za zabicie niedźwiedzicy, która zaatakowała i ciągnęła do lasu swoją ofiarę.