wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościKwietniowe moratorium

Autor

Kwietniowe moratorium

Wszyscy cieszymy się, że ruszył proces wydzierżawiania obwodów łowieckich. W końcu wszystkie sejmiki uporały się z kłopotliwą procedurą i uchwaliły podział województw.

Reklama

Koła wypełniły wnioski i czekają na kolejne etapy. Nawet Zarząd Główny PZŁ wykazał czujność i opublikował nowy wzór Rocznego Planu Łowieckiego – choć zapomniał poinformować o zagrożeniach.

Ponowne wydzierżawienie obwodów – zgodnie z ustawą łowiecką – może spowodować poważne perturbacje. Wszystkie terminy związane z inwentaryzacją oraz sporządzaniem rocznego panu odstrzału przestały obowiązywać!

Reklama

Szacowanie zwierzyny, mamy obowiązek przeprowadzić w terminie 15 dni od dnia wydzierżawienia obwodu łowieckiego, a roczny plan łowiecki musimy przedłożyć do zatwierdzenia nie później niż w terminie 30 dni od dnia wydzierżawienia!

Takie terminy zapisano w ustawie łowieckiej, więc żadnym rozporządzeniem się ich nie zmieni. Będziemy pod wielką presją czasu, ponieważ nowe umowy prawdopodobnie będziemy podpisywać w marcu.

Reklama

W najbardziej pesymistycznym scenariuszu może to nastąpić 31 marca. Dopiero wtedy możemy powiadomić nadleśnictwo oraz właściwą izbę rolniczą o terminie inwentaryzacji. Sporządzić na jej odstawie plan, zebrać wymagane opinie i do końca kwietnia przedłożyć go nadleśniczemu…

Patrząc na te terminy istnieje realna groźba, że koła łowieckie, z którymi zostaną podpisane umowy pod koniec marca – nie będą mogły polować w kwietniu. Sytuacja się komplikuje tym bardziej, że lekarze weterynarii też mogą nie zdążyć z wyznaczeniem odstrzałów sanitarnych na nowy sezon, które teoretycznie pozwalałyby pilnować zasiewów.

Zarządy kół łowieckich nie powinny zwlekać i przygotować wcześniej wszystkie dokumenty, a działania podejmować w dniu podpisania umowy. Już teraz warto zakupić sznury hukowe, które mogą być jedyną skuteczną formą zabezpieczenia upraw rolnych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zostań bohaterem!

Przeciwnicy polowania manipulują i zbierają kasę. Lekceważymy ekofikołków uważając ich, za pryszczatych, brodatych i słabokumatych, Nic z tych rzeczy. To dobrze zorganizowany biznes!

Unia Europejska będzie redukować wi...

W Strasburgu odbyło się 44 posiedzenie stałego komitetu Konwencji Berneńskiej. Na wniosek Unii Europejskiej obniżono status ochrony wilków. To kolejny krok, aby w przyszłości aktywnie zarządzać tym gatunkiem.

Kontrola polowań

We Francji corocznie w czasie polowań zbiorowych dochodzi do ponad 100 wypadków, dlatego „straż łowiecka” od czterech lat prowadzi tam akcję kontroli myśliwych.

NRŁ stawia wnyki

Rozwiązaniem naszych związkowych problemów, może być uchwalenie przez Krajowy Zjazd Delegatów nowego Statutu Polskiego Związku Łowieckiego.

Myśliwi tym razem wygrali

Zwyciężył zdrowy rozsądek. Myśliwi przebywający na terenach podmokłych NIE mogą być karani za posiadanie amunicji ołowianej.

Polowanie dla bogaczy

Czy NRŁ pod przewodnictwem Marcina Możdżonka zmienia model łowiectwa? Członkowie rady podnoszą składkę nie oglądając się na emerytów, ale również młodzież, którą mieliśmy przyciągać do polowania...