środa, 23 października, 2024
Strona głównaAktualnościDoskonały dokument!

Autor

Doskonały dokument!

Niedawno w Internecie przeczytałem komentarz do kolejnych wynurzeń naszego przeciwnika Jasia Kapeli. Jako myśliwi nie możemy zaakceptować obrażania i oczerniania naszego środowiska.

Jakakolwiek dyskusja z wojującymi weganami nie ma jednak sensu. Musimy docierać do społeczeństwa. Czy jesteśmy bezradni? Nie! Jednak niewiele robimy, aby odwrócić negatywne trendy.

Nasi przeciwnicy mają w swoich szeregach gwiazdy, gwiazdeczki i dziennikarzy. Na jedno pstryknięcie palców w wielu miejscach rusza skomasowany atak na łowiectwo. Pisane są teksty w prasie, powstają audycje radiowe, a nawet reportaże telewizyjne.

Nasze środowisko ma mocne i przekonywujące argumenty, o których piszemy, ale… Tylko dla naszego środowiska. Nie umiemy pozyskać dla naszej sprawy gwiazd, celebrytów i dziennikarzy. Ten wytyk nie odnosi się nie tylko do naszego kraju!

Jest jednak światełko w tym tunelu. Bardzo się cieszę udostępniając „List otwarty” myśliwskich organizacji i udostępniając film, który jest namacalnym dowodem, że można!

LIST OTWARTY

Droga Redakcjo,

W imieniu Europejskiej Federacji Łowiectwa i Ochrony (FACE), Międzynarodowej Rady Ochrony Zwierząt i Dzikiej Przyrody (CIC), Safari Club International (SCI), Conservation Force (CF) oraz Dallas Safari Club (DSC). Dziękujemy The Economist i wyrażamy nasze największe uznanie dla Waszej produkcji opublikowanej 29 maja pt. „Jak polowanie na trofea pomaga chronić dziką przyrodę Afryki” .

Współczesne polowania w Afryce są naprawdę źle rozumiane. Co więcej, dezinformacja w mediach może być szkodliwa dla ochrony dzikiej przyrody – zwłaszcza gatunków będących przedmiotem zainteresowania – oraz praw i dobrobytu lokalnych społeczności żyjących obok dzikiej przyrody. Wasz dokument krytycznie odnosi się do niektórych zawiłości polowania, ale obiektywnie przedstawiacie fakty.

Polowanie w Afryce jest ważne: zarówno dla zapewnienia jak największego udziału dzikich siedlisk, czy dla skutecznej ochrony dzikiej przyrody – w tym popularnych gatunków, jak również tych zagrożonych, wspierania społeczności lokalnych w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego poprzez wysokiej jakości mięso, podtrzymania lokalnej gospodarki, oraz ograniczania kłusownictwa poprzez zapewnienie kontroli i finansowania działań na rzecz ochrony dzikiej przyrody.

Zrównoważone polowania zapewniają, że zdrowe populacje dzikiej przyrody pozostaną dla przyszłych pokoleń, przy jednoczesnym zabezpieczeniu praw, zdrowia i dobrobytu milionów mieszkańców wsi.

Dlatego nie możemy wystarczająco podkreślić, jak ważne jest uwzględnienie praw i perspektyw społeczności lokalnych żyjących z dziką przyrodą, a także finansowanie badań naukowych, które pozwalają podejmować dobre decyzje.

Dla niektórych trofea są częścią trwałych wspomnień z doświadczania dzikiej przyrody. Może to być poroże sarny lub pióro słonki. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie jedynym celem myśliwego jest polowanie dla trofeum. Doświadczamy i łączymy się z naturą zdobywając jedzenie, le również podtrzymujemy kulturę i tradycje naszych przodków.

Z poważaniem,

Torbjörn Larsson
Prezes Europejskiej Federacji Łowiectwa i Ochrony (FACE)

George Aman
Przewodniczący Międzynarodowej Rady Ochrony Dzikich Zwierząt i Dzikiej Przyrody (CIC)

W. Laird Hamberlin
Prezes, Safari Club International (SCI)

John J. Jackson III
Prezes, Conservation Force (CF)

Corey Mason
Dyrektor wykonawczy, Dallas Safari Club (DSC)

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czas przywrócić Okręgowe Rady Łowie...

Wystarczyły dwa ruchy w ustawie i Polski Związek Łowiecki stał się ewenementem na skalę światową. Członkowie ze swoich składek utrzymują pracowników organizacji, których mianuje organ państwa.

Gigantyczna manipulacja

Podsekretarz Dorożała zamiast „reformowania” łowiectwa powinien kupić różową farbę i przemalować Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?