czwartek, 3 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościDopłaty dla myśliwych

Autor

Dopłaty dla myśliwych

Francuski związek nie jest upolityczniony. Myśliwi sami wybierają swojego prezesa, który nie musi klęczeć przed ministrami. Przedstawia argumenty i uzgadnia z politykami rozwiązania korzystne dla środowiska myśliwych. Przed wyborami prezydenckimi Emmanuel Macron obiecał federacji łowieckiej bardzo wiele i rozpoczyna realizować swoje zobowiązania…

Największym problemem –tak jak w Polsce – jest kwestia wypłat odszkodowań łowieckich. W poprzednich latach zwiększano opłaty za karty łowieckie. Niestety ten sposób nie powoduję już zwiększenia budżetu, bo mniej zamożni myśliwi rezygnują z polowania, dlatego Prezydent Francji obiecał wspomóc finansowo federacje łowieckie.

Pierwszą pozytywną zmianą było powołanie na ministra rolnictwa Marca Fesneau, który jest myśliwym i nie ukrywa swoich przekonań. Reprezentował Emmanuela Macrona na ostatnim zjeździe federacji myśliwych i zna doskonale problemy współczesnego łowiectwa.

Reklama

Jego nominacja oburzyła między innymi Brigitte Bardot. Była gwiazda filmowa uważa, że: „Osoba, która przyznaje się do tego obrzydliwego sportu i jest łucznikiem…. Nie ma legitymacji, aby bronić praw zwierząt”

Pan minister nie przejmuje się opiniami obrońców zwierząt i ma na ich temat wyrobione zdanie: „Odkryłem przyrodę poprzez polowanie. Mam sprecyzowany stosunek do wegan, którzy porównują fermy kur do niemieckich obozów koncentracyjnych. Moim zdaniem to niebezpieczni szaleńcy, którzy stracili zdrowy rozsądek”

Reklama

Nowy minister w kwestii szkód łowieckich zadeklarował, że rząd zrekompensuje myśliwym wzrost cen płodów rolnych. Dodatkowo będą trwały intensywne prace nad mechanizmem, który ma ograniczyć szkody od dzików.

Minister ma również jasne stanowisko w sprawie dużych drapieżników: „Musimy iść do przodu. Mamy ataki i plan odstrzału. Jest temat psów stróżujących, które chronią przed wilkami, ale jednocześnie mamy skazanych prawomocnym wyrokiem rolników, których psy zaatakowały i pogryzły turystów… Musimy zachować bioróżnorodność, ale zbyt długo uważaliśmy, że rozwiązujemy problem wypłacając hodowcom rekompensaty. Przed nami europejska debata na temat statusu wilka – ponieważ jest pewna liczba krajów – które się tego domagają. Osiągnęliśmy próg zachowania gatunku i musimy stworzyć warunki, które umożliwią łatwiejszą regulację.”

Kolejnym problemem jaki muszą rozwiązać Francuzi to kwestia coraz mocniejszych ataków na rolników i myśliwych. Zdaniem ministra Marca Fesneau: „Chodzi o to, abyśmy mogli wprowadzić do debaty publicznej tematy, które uświadomią opinii publicznej, o co toczy się gra i jakie będą konsekwencje likwidacji hodowli zwierząt.

W całej Europie toczy się wojna ideologiczna. Jeśli przegramy to rolnictwo nie będzie mogło funkcjonować – ale również myśliwi i wędkarze stracą możliwość realizowania swoich pasji. Nasi przeciwnicy są coraz silniejsi, dlatego musimy się zjednoczyć i działać!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

Myśliwy czy kłusownik

Powszechne użytkowanie termo i noktowizji wywołuje pytanie: czy nowoczesna technika zamieni myśliwych w kłusowników? Dyskusja nabiera tempa i budzi duże kontrowersje w naszym środowisku.