Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer87464/public_html/wildmen.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Zakaz wypuszczania bażantów | WildMen

WildMen

Fot Shutterstock

Zakaz wypuszczania bażantów

Wczoraj weszła w życie ustawa o gatunkach obcych, która znacząco zmieniła dotychczasowe regulacje.
Reklama

Zmiany polegają między innymi na konieczności uzyskania zgody Ministra Klimatu i Środowiska na wsiedlanie bażanta, ale również muflona i daniela. Wypuszczanie nawet kilku kogutów bez zgody resortu będzie złamaniem prawa i może mieć poważne konsekwencje.

Reklama

Zarządy kół łowieckich przed zakupem i wsiedleniem muszą dokonać pisemnego zgłoszenia do Ministra Klimatu i Środowiska. W przypadku wprowadzania do środowiska daniela lub muflona do zgłoszenia należy dołączyć również opinię nadleśniczego.

Jeżeli w terminie 45 dni ministerstwo nie wniesie w drodze decyzji sprzeciwu – wówczas można dokonać wsiedlenia. Zarządy kół do 10 marca muszą sporządzić Roczny Plan Łowiecki, w którym wpisuje się planowane introdukcje, dlatego zgłoszenie do ministra powinno nastąpić nie później niż 15 stycznia.

Reklama

W obwodach kół łowieckich, w których prowadzono w ostatnich dwóch latach kalendarzowych wsiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy można polować na lisy przez cały rok. Reguluje to rozporządzenie Ministra Środowiska z 16 marca 2005 roku. W przyszłym roku może być jednak poważny problem z zakupem bażantów. Niewątpliwie wzrosną ceny do 40 zł i pewnie wielu producentów zmniejszy produkcję, dlatego warto już teraz dokonać stosownego zmówienia.

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów