PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot Shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Zakaz wypuszczania bażantów

Wczoraj weszła w życie ustawa o gatunkach obcych, która znacząco zmieniła dotychczasowe regulacje.

Zmiany polegają między innymi na konieczności uzyskania zgody Ministra Klimatu i Środowiska na wsiedlanie bażanta, ale również muflona i daniela. Wypuszczanie nawet kilku kogutów bez zgody resortu będzie złamaniem prawa i może mieć poważne konsekwencje.

Zarządy kół łowieckich przed zakupem i wsiedleniem muszą dokonać pisemnego zgłoszenia do Ministra Klimatu i Środowiska. W przypadku wprowadzania do środowiska daniela lub muflona do zgłoszenia należy dołączyć również opinię nadleśniczego.

Jeżeli w terminie 45 dni ministerstwo nie wniesie w drodze decyzji sprzeciwu – wówczas można dokonać wsiedlenia. Zarządy kół do 10 marca muszą sporządzić Roczny Plan Łowiecki, w którym wpisuje się planowane introdukcje, dlatego zgłoszenie do ministra powinno nastąpić nie później niż 15 stycznia.

W obwodach kół łowieckich, w których prowadzono w ostatnich dwóch latach kalendarzowych wsiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy można polować na lisy przez cały rok. Reguluje to rozporządzenie Ministra Środowiska z 16 marca 2005 roku. W przyszłym roku może być jednak poważny problem z zakupem bażantów. Niewątpliwie wzrosną ceny do 40 zł i pewnie wielu producentów zmniejszy produkcję, dlatego warto już teraz dokonać stosownego zmówienia.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów