WildMen

Trasy migracji

Dzięki projektom, które finansują i realizują myśliwi poznajemy tajemnice gatunków łownych. Wyniki badań pozwalają nam zrozumieć ich biologię i chronić cenne siedliska.

W Hiszpanii o 2006 roku myśliwi obrączkują słonki i zakładają im miniaturowe nadajniki GPS. Jedna ze słonek wiosenną migrację rozpoczęła już 21 marca. W pięć dni pokonała 650 kilometrów i wysłała sygnał spod niemieckiej granicy.

Tegoroczna trasa pokrywa się z dwiema jej poprzednimi migracjami z wiosny i jesieni 2021 roku. Naukowcy piszą o „niemieckim korytarzu” swoistym wąskim gardle, przez które przelatuje wiele słonek odkąd rozpoczęli projekt „Słonki bez granic”.

Ostatnią transmisję miała miejsce 28 marca z Polski. W tym roku migracja była przyspieszona i to aż o 15 dni!

Nie tylko nadajniki GPS pozwalają poznać tajemnice słonek, również zwykłe obrączki dostarczają cennej wiedzy. 4 marca we Francji odłowiono słonkę w bardzo dobrej kondycji. Ważyła 320 gramów. Jak się okazało jej obrączka była założona 19 stycznia 2010 roku!

Fala intensywnego zimna zapanowała wówczas nad Francją i wiele ptaków zimowała u wybrzeży Atlantyku. Słonka przeżyła co najmniej 12 sezonów polowań i tyle samo podróży do Rosji. Naukowcy szacują, że słonki mogą przeżyć około piętnastu lat!

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów