piątek, 11 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościTabletka na żmiję

Autor

Tabletka na żmiję

W Europie największym problemem są żmije. Każdego roku mamy około 20 tysięcy przypadków ukąszeń, z czego 30 to przypadki śmiertelne. Zdecydowanie największym zagrożeniem są ukąszenia małych dzieci.

Ofiary ukąszeń węży potrzebują antytoksyny. Lekarstwo musi być podawane dożylnie w szpitalu, do którego muszą trafić ofiary jak najszybciej, co w wielu przypadkach nie jest prostym zadaniem. Dlatego Amerykanie opracowali antytoksynę w postaci tabletki, która może uratować życie wielu poszkodowanym, ponieważ neutralizuje ukąszenia różnych węży.

Sześć ośrodków badawczych w USA oraz sześć w Indiach oceni skuteczność specyfiku. Amerykanie będą badać, jak lek działa na ukąszenia jadowitych węży występujących w USA, a indyjscy badacze przyjrzą się ukąszeniom innych jadowitych węży.

Reklama

Tego typu badania trwają wiele lat, więc wybierając się na polowanie lub wyprawę z rodziną na grzyby pamiętajmy, że najlepszym zabezpieczeniem są wysokie buty!

Pamiętajcie! W przypadku ukąszenia przez żmiję należy jak najszybciej ofiarę przetransportować do szpitala nie wolno nacinać miejsca i odsysać jadu!

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.