WildMen

Fot Shutterstock

Szczepionka na boreliozę

Amerykanie rozpoczęli badania kliniczne nad szczepionką, która dla myśliwych i leśników może być wybawieniem. Już w 2023 roku może nas chronić przed groźną chorobą i powikłaniami.
Reklama

Borelioza jest chorobą, którą przenoszoną kleszcze. W Stanach Zjednoczonych rocznie zostaje zakażonych około 500 tysięcy ludzi.

Reklama

Od ponad 10 lat Mark Klempner z UMASS Medical School w Massachusetts prowadzi badania nad tą chorobą. Dzięki dotacji w wysokości miliona dolarów badaczowi udało się zidentyfikować pojedyncze przeciwciało, które przetestowano na zwierzętach. Dało 100 procentową odporność.

Po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń pod koniec 2020 roku, szczepionka przeciwko boreliozie weszła oficjalnie w fazę testów. W pierwszym etapie badań klinicznych zaszczepiono 66 osób mieszkających w stanie Nebraska.

Reklama

Najprawdopodobniej szczepionka będzie nas chronić przez dziewięć miesięcy, więc będziemy ją musieli przyjmować co roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem akcja pierwszych szczepień może nastąpić wiosną 2023 roku!

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów