PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot Shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Szczepionka na boreliozę

Amerykanie rozpoczęli badania kliniczne nad szczepionką, która dla myśliwych i leśników może być wybawieniem. Już w 2023 roku może nas chronić przed groźną chorobą i powikłaniami.

Borelioza jest chorobą, którą przenoszoną kleszcze. W Stanach Zjednoczonych rocznie zostaje zakażonych około 500 tysięcy ludzi.

Od ponad 10 lat Mark Klempner z UMASS Medical School w Massachusetts prowadzi badania nad tą chorobą. Dzięki dotacji w wysokości miliona dolarów badaczowi udało się zidentyfikować pojedyncze przeciwciało, które przetestowano na zwierzętach. Dało 100 procentową odporność.

Po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń pod koniec 2020 roku, szczepionka przeciwko boreliozie weszła oficjalnie w fazę testów. W pierwszym etapie badań klinicznych zaszczepiono 66 osób mieszkających w stanie Nebraska.

Najprawdopodobniej szczepionka będzie nas chronić przez dziewięć miesięcy, więc będziemy ją musieli przyjmować co roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem akcja pierwszych szczepień może nastąpić wiosną 2023 roku!

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów