czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaNaturaSpacer z pumą

Autor

Spacer z pumą

Tylko w przeciągu ostatnich 100 lat w Ameryce Północnej udokumentowano 125 ataków na ludzi w wykonaniu pum, z których 27 skończyło się śmiercią. Tym razem Kyle Burgess 14 października wybrał się na spacer do lasu i spotkał „małe” kotki. Kiedy zaczął filmować ich matka postanowiła przegonić intruza, ale potem… Raczej sprawdzała, czy napotkany turysta nie stanowi łatwej zdobyczy.

Reklama

Młody chłopak wiedział jak się zachować w takiej sytuacji i od razu powoli się wycofywał. „Odejdź! Jestem duży i przerażający”, krzyczał Kyle między przekleństwami, które nie dziwią w takich okolicznościach.

Bardzo dobrze, że nie stracił zimnej krwi i nie próbował uciekać, co bardzo często prowokuje drapieżniki do ataku. W końcu zdecydował się rzucić kamieniem i górski lew – jak nazywają amerykanie pumę – uciekła.

Reklama

W Europie głównym zagrożeniem są niedźwiedzie i wilki. W ostatnich dniach w Czechach na pograniczu z Polską 11 osobników zaatakowało zagrodę, w której trzymano 3000 baranów. Niestety pilnujący ich juhas pomimo strzelania z petard nie był w stanie odpędzić watahy i musiał się schować. Wilki zjadły sześć owiec i kilkanaście poważnie poraniły.

Jak widać na zwierzęta gospodarskie nie polują tylko młode i niedoświadczone osobniki, ale również coraz większe watahy!

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.