WildMen

Fot Shutterstock

Redukcja karpackich niedźwiedzi

Rząd Rumunii postanowił radykalnie zwiększyć poziom redukcji. W tym roku ma zostać odstrzelonych 430 niedźwiedzi!

Reklama

Rumunia ma największą populację niedźwiedzi brunatnych w Europie. W 2019 szacowano, że ich populacja utrzymuje się w granicach sześciu tysięcy. Jednak eksperci twierdzili, że te dane mogą znacząco odbiegać od rzeczywistości. W wielu regionach ludzie porzucali hodowlę zwierząt i uprawę ziemi, ponieważ zwyczajnie bali się opuszczać swoje wioski.

Reklama

Skala śmiertelnych ataków i naciski społeczeństwa wymusiły w 2019 roku zmianę strategii. Parlament w Bukareszcie przegłosował ustawę zezwalającą odstrzał niedźwiedzi przez pięć lat.

W całej Europie toczy się debata dotycząca zarządzania niedźwiedziami, które wywołują konflikt. W tym roku cała europejska prasa śledziła historię agresywnej niedźwiedzicy, która zabiła młodego Włocha w Alpach. Organizacje antyłowieckie niestety nie przyjmują do wiadomości, że populację dużych drapieżników należy redukować.

Reklama

W Rumunii rząd postanowił nie czekać na kolejną tragedię i potroił limit odstrzału. Myśliwi mają zredukować w tym roku karpacką populację o 430 niedźwiedzi. W zeszłym roku strzelili 140 sztuk…

Ministerstwo Środowiska Rumunii w swoim komunikacie ogłosiło, że odstrzał jest jedynym sposobem na ograniczanie zagrożenia. Relokacje nic nie dały, ponieważ niedźwiedzie wracały do miejsc, w których zostały odłowione i stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla ludzi.

Reklama

Stowarzyszenia prozwierzęce oczywiście potępiają decyzję rządu rumuńskiego. Jak zwykle zrzucają całą winę na myśliwych, którzy ich zdaniem „ożywili” polowania komercyjne, które na ich wniosek zostały zakazane w 2016 roku.

Greenpeace potępia redukcję i złożył stosowne odwołanie wykazując, że Rumunia nie prowadzi wymaganego europejskim prawem wiarygodnego monitoringu. Niedopełnienie tego ważnego obowiązku mogło być powodem zablokowania odstrzału, więc w 2021 roku przeprowadzono pierwszy spis niedźwiedzi, w którym populację oszacowano na osiem tysięcy!

Reklama

W ciągu ostatnich 10 lat 150 osób zostało zaatakowanych przez niedźwiedzie w Rumunii, a 14 zostało zabitych!

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów