piątek, 11 lipca, 2025
Strona głównaNatura„Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność”

Autor

„Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność”

Kuropatwa jest dla Niemców kluczowym gatunkiem środowiska rolnego. Rząd dofinansował program odbudowy populacji kwotą 10 milionów euro!

Ministerstwo Środowiska i Agencja Ochrony Przyrody wdraża zakrojone na szeroką skalę działania mające na celu ochronę krytycznie zagrożonej kuropatwy w ośmiu niemieckich landach. Projekt „Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność!” dostanie dofinansowanie z Federalnego Programu Różnorodności Biologicznej w kwocie 10 milionów euro!

Kuropatwa u naszych zachodnich sąsiadów ma obecnie status gatunku „zagrożonego”. Populacja gwałtownie spadła od latach 80 XX wieku. Obecnie wyginęła lokalnie, a w niektórych miejscach populacja jest tak mała, że jej długoterminowe przetrwanie jest mało prawdopodobne.

Minister Środowiska Steffi Lemke zakomunikowała: „Kopatwa jest niezbędnym elementem w krajobrazie rolniczym. Chroniąc ten gatunek odbudujemy bioróżnorodność. Aby to zrobić, kuropatwa potrzebuje wystarczającej przestrzeni do życia i wychowywania piskląt. Właśnie od tego należy rozpocząć działania. Wymieranie gatunków to jeden z największych kryzysów naszych czasów, dlatego musimy działać i chronić zagrożone zwierzęta i rośliny”.

Reklama

Projekt „Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność!” będzie się koncentrował na poprawie siedlisk. Istotnym elementem programu będzie akcja informacyjna oraz nawiązanie współpracy z rolnikami, myśliwymi i innymi podmiotami, które odgrywają kluczową rolę na dziesięciu wytypowanych obszarach (każdy z nich ma około 20 tysięcy hektarów). Wyniki projektu mają być wykorzystane w strategii odbudowy populacji kuropatw w całych Niemczech.

Jeśli dyskutujemy jak państwo powinno chronić przyrodę i bioróżnorodność warto monitorować działania innych krajów Unii Europejskiej, ponieważ wypuszczanie w zdegradowanych siedliskach wyhodowanych kuropatw w wolierach nie ma żadnej szansy powodzenia…

Reklama

Brytyjskie programy badawcze udowodniły, że przywrócenie kuropatwy szarej w środowisku rolniczym jest możliwe w przypadku redukcji drapieżników i właściwego zagospodarowania 20 procent powierzchni. Biorąc pod uwagę skalę niemieckiego projektu, należy na 40 tysiącach hektarów stworzyć sześciometrowe miedze tzw „banki owadów”, które pozwalają zwiększyć sukces lęgowy.

Jeśli w ten sposób spojrzymy na niemiecki projekt zawrotna kwota dotacji – nie jest wysoka! Sukces takich akcji jest możliwy tylko w przypadku zaangażowania się rolników. Muszą część swoich gruntów pozwolić właściwie zagospodarować tworząc warunki dla odbudowania bioróżnorodności.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.