środa, 23 października, 2024
Strona głównaNatura„Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność”

Autor

„Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność”

Kuropatwa jest dla Niemców kluczowym gatunkiem środowiska rolnego. Rząd dofinansował program odbudowy populacji kwotą 10 milionów euro!

Ministerstwo Środowiska i Agencja Ochrony Przyrody wdraża zakrojone na szeroką skalę działania mające na celu ochronę krytycznie zagrożonej kuropatwy w ośmiu niemieckich landach. Projekt „Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność!” dostanie dofinansowanie z Federalnego Programu Różnorodności Biologicznej w kwocie 10 milionów euro!

Kuropatwa u naszych zachodnich sąsiadów ma obecnie status gatunku „zagrożonego”. Populacja gwałtownie spadła od latach 80 XX wieku. Obecnie wyginęła lokalnie, a w niektórych miejscach populacja jest tak mała, że jej długoterminowe przetrwanie jest mało prawdopodobne.

Minister Środowiska Steffi Lemke zakomunikowała: „Kopatwa jest niezbędnym elementem w krajobrazie rolniczym. Chroniąc ten gatunek odbudujemy bioróżnorodność. Aby to zrobić, kuropatwa potrzebuje wystarczającej przestrzeni do życia i wychowywania piskląt. Właśnie od tego należy rozpocząć działania. Wymieranie gatunków to jeden z największych kryzysów naszych czasów, dlatego musimy działać i chronić zagrożone zwierzęta i rośliny”.

Projekt „Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność!” będzie się koncentrował na poprawie siedlisk. Istotnym elementem programu będzie akcja informacyjna oraz nawiązanie współpracy z rolnikami, myśliwymi i innymi podmiotami, które odgrywają kluczową rolę na dziesięciu wytypowanych obszarach (każdy z nich ma około 20 tysięcy hektarów). Wyniki projektu mają być wykorzystane w strategii odbudowy populacji kuropatw w całych Niemczech.

Jeśli dyskutujemy jak państwo powinno chronić przyrodę i bioróżnorodność warto monitorować działania innych krajów Unii Europejskiej, ponieważ wypuszczanie w zdegradowanych siedliskach wyhodowanych kuropatw w wolierach nie ma żadnej szansy powodzenia…

Brytyjskie programy badawcze udowodniły, że przywrócenie kuropatwy szarej w środowisku rolniczym jest możliwe w przypadku redukcji drapieżników i właściwego zagospodarowania 20 procent powierzchni. Biorąc pod uwagę skalę niemieckiego projektu, należy na 40 tysiącach hektarów stworzyć sześciometrowe miedze tzw „banki owadów”, które pozwalają zwiększyć sukces lęgowy.

Jeśli w ten sposób spojrzymy na niemiecki projekt zawrotna kwota dotacji – nie jest wysoka! Sukces takich akcji jest możliwy tylko w przypadku zaangażowania się rolników. Muszą część swoich gruntów pozwolić właściwie zagospodarować tworząc warunki dla odbudowania bioróżnorodności.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Gigantyczna manipulacja

Podsekretarz Dorożała zamiast „reformowania” łowiectwa powinien kupić różową farbę i przemalować Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.