WildMen

Fot Shutterstock

Ptasia grypa

Walka z Covid-19 całkowicie przysłania bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ptasiej grypy, co może być zwiastunem kolejnej globalnej pandemii.

Choroba podczas jesiennych migracji sieje spustoszenie we wszystkich krajach Europy. W tym sezonie dotarł również do nad Jezioro Galilejskie w Izraelu, gdzie padło już około 5000 żurawi. Przylatuje tam 100 tysięcy żurawi, z których większość zatrzymuje się w Dolinie Hula, która leży na szlaku migracji tych ptaków do Afryki.

Sytuacja nigdy nie była tak poważna. Doświadczamy najsilniejszej epidemii ptasiej grypy. W zeszłym roku wykryto pierwsze przypadki zakażenia ludzi H5N8. W Rosji siedem osób zostało zarażonych w fabryce drobiu, co zostało zgłoszone do Światowej Organizacji Zdrowia.

Według WHO na całym świecie połowa zarażonych – 863 przypadków – zmarła. Większość zakażeń miała miejsce Indonezji, Egipcie i Wietnamie.

Wirus może zmutować jak Covid-19 i stać się kolejną globalną epidemią. Rozprzestrzenianie się ptasiej grypy powinno budzić niepokój.

Wirus ASF został potwierdzony w 124 chlewniach zabito ponad 50 tysięcy świń. Skala ptasiej grypy jest nieporównywalnie większa. Potwierdzonych ognisk mieliśmy w 2021 roku 403, co wymusiło wybicie prawie 14 milionów sztuk drobiu!

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów