czwartek, 24 kwietnia, 2025
Strona głównaNaturaPopulacja zająca rośnie

Autor

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) doskonale rozumie problem i corocznie prezentuje dane z monitoringu, który prowadzi od 20 lat. Dane są zbierane na 400 obszarach referencyjnych, gdzie prowadzi się intensywne polowania na drapieżniki oraz poprawia się warunki bytowania, na czym korzystają wszystkie gatunki środowiska rolniczego.

Reklama

W 2024 roku w środowisku rolniczym żyło statystycznie 19 zajęcy na 100 hektarów. To rekordowe wartości w ostatnich dwóch dekadach!

Niemcy liczą zające nocą, poruszając się po wyznaczonych trasach, używając standardowych latarek. Oczy zajęcy odbijają światło w sposób typowy dla tego gatunku, co ułatwia odróżnienie ich od innych zwierząt między innymi lisów. Następnie naukowcy oceniają dane…

Reklama

Zimna i deszczowa wiosna

Najwięcej zajęcy żyje na nizinach północno-zachodnich Niemiec, gdzie na 100 hektarach potwierdzono obecność 28 osobników. Monitoring jest przeprowadzany na wiosnę oraz jesienią, aby określić przyrost naturalny.

W 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 8 procent, ale był o 7 punktów procentowych niższy niż w roku poprzednim. W pięciu z sześciu głównych regionów Niemiec wskaźnik przyrost był dodatni. Niestety w południowych landach ujemny.

Reklama

Czynnikiem decydującym była pogoda: w zeszłym roku maj i czerwiec był zimny i deszczowy. Taka pogoda ma kluczowe znaczenie dla przetrwania w pierwszych dwóch tygodniach życia dla młodych zajęcy i kuropatw.

Ugory i kwitnące miedze

Gatunki takie jak skowronek, czy kuropatwa potrzebują owadów, których obecność jest ściśle powiązana z obecnością ugorów i szerokich miedz, gdzie rosną kwiaty (tzw. banki owadów). Według DJV obecne propozycje polityki federalnej dotyczące tzw. eko-regulacji są niewystarczające. Brakuje rządowego wsparcia dla zwiększania różnorodności biologicznej w środowisku rolniczym.

Położenie i powierzchnia ugorów oraz kwitnących miedz ma kluczowe znaczenie dla odbudowania populacji zająca i kuropatwy. Muszą być równomiernie rozmieszczone na otwartej przestrzeni i otoczone gruntami rolnymi.

Skraje lasów nie nadają się do takiego zagospodarowania, ponieważ presja drapieżników na ptaki gniazdujące na ziemi i zające jest zbyt duża. Nie powinno się ich zakładać również wzdłuż dróg polnych, którymi przemieszczają się drapieżniki.

Warto czerpać dobre przykłady

Badania, jakie finansuje DJV udowodniły, że minimalna szerokość takich poletek łowieckich powinna wynosić 20 metrów i 40 długości (8 arów). Przy większych powierzchniach nie obserwuje się już zauważalnej poprawy jakości życia dla zwierzyny drobnej…

W naszym kraju dane z przeprowadzanej inwentaryzacji nie są w pełni wiarygodne, ponieważ pochodzą z całorocznych obserwacji. Polski Związek Łowiecki powinien wzorem DJV wdrożyć projekt monitorowania gatunków łownych i chronionych, który byłby podstawą do obalania kłamstw, jakie rozsiewają organizacje antyłowieckie.

Zanim taki projekt zostanie wdrożony warto czerpać inspirację do działania z wyników, jakie nasi sąsiedzi wypracowali. „Banki owadów”, to pomysł brytyjskich myśliwych. Ich zakładanie ma bardzo pozytywny wpływ na populację kuropatwy oraz wszystkich innych gatunków ptaków gniazdujących na ziemi, a to pozwala pokazywać społeczeństwu, że nasza działalność wpływa nie tylko na gatunki łowne, ale chroni całą bioróżnorodność.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Deerhunter zaprasza do Krakowa

Firma Deerhunter serdecznie zaprasza wszystkich myśliwych na targi do Krakowa, gdzie zostanie zaprezentowana nasza najnowsza kolekcja. N...

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Rewolucja w selekcji jeleni

Niemcy chcą odbudować zdegenerowanie genetyczne populacje jeleni poprzez odbudowę korytarzy migracyjnych i nie strzelanie młodych byków.

Tajemnice bażantów

Przedwiośnie, to bardzo trudny okres w życiu bażantów. Muszą szybko odbudować masę ciała i zapasy tłuszczu. Dokarmianie w tym okresie zwiększa na sukces lęgowy.