piątek, 9 maja, 2025
Strona głównaNaturaPłonące ptaki

Autor

Płonące ptaki

Trudno w to uwierzyć, ale ptaki przysiadając na liniach energetycznych, mogą zostać porażone prądem, stanąć w płomieniach i być powodem pożaru. Ogień staje się coraz większym problemem na świecie, więc naukowcy postanowili przebadać mało prawdopodobną przyczynę…

Okazało się, że kiedy ptak siedzący na linii energetycznej zostanie porażony prądem, może „wybuchnąć” płomieniem, a następnie spaść na ziemię i wzniecić pożar. Nie ma wątpliwości, że najwięcej pożarów wznieca człowiek…

Wiele zaczyna się w sposób naturalny, czyli od uderzenia pioruna. Porażone prądem ptaki nie są głównym źródłem, ale można śmiało powiedzieć, że powodują znacznie więcej pożarów, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. W ciągu czterech lat, które badali amerykańscy naukowcy, ptaki zostały zidentyfikowane jako przyczyna 44 pożarów!

Reklama

Ptaki siedząc na drutach wysokiego napięcia są bezpiecznie do momentu kiedy nie dotkną dwóch drutów jednocześnie. Najczęściej są to skrzydlate drapieżniki o dużej rozpiętości skrzydeł.

Wyniki badań są zaskakujące, ale pokazały, że linie wysokiego napięcia powinny być izolowane. W pierwszej chwili pomysł wydaje się zbyt kosztowny, ale jeśli na szali postawimy życie ludzi, utracone siedliska i przeanalizujemy straty w infrastrukturze to koszty okazują się niewielkie!

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wszyscy myśliwi skazani

Organizacje antyłowieckie triumfują, a środowisko myśliwych nie może uwierzyć, że sąd skazał wszystkich uczestników polowania za zabicie niedźwiedzicy, która zaatakowała i ciągnęła do lasu swoją ofiarę.

Zakłamywanie rzeczywistości

Przeciwnicy łowiectwa tocząc swoją ideologiczną wojenkę przekraczają granice śmieszności, co jest ewidentnym dowodem, że przegrywają na całej linii.

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.