Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer87464/public_html/wildmen.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Opracowano szczepionkę na ASF | WildMen

WildMen

Fot Shutterstock

Opracowano szczepionkę na ASF

Francuscy naukowcy z laboratorium zajmującego się afrykańskim pomorem świń przypadkowo odkryli szczepionkę, która chroni przez śmiertelnym wirusem.
Reklama

Szczepionka ma zostać wyprodukowana na podstawie badań przeprowadzonych przez laboratorium ANSES Ploufragan-Plouzané-Niort. Według oświadczenia – francuskiej agencji do spraw bezpieczeństwa żywności – pierwsze wyniki są obiecujące i otwierają drogę do skutecznej walki z wirusem ASF.

Reklama

Naukowcy wydziału wirusologii i immunologii podczas monitorowania skutków inaktywacji wirusa przypadkowo odkryli, że nowy szczep powoduje jedynie łagodną gorączkę u zakażonych zwierząt. Zespół przeprowadził serię badań z użyciem tego sztucznie otrzymanego żywego wirusa, które potwierdziły pierwsze wyniki.

Jednocześnie odkryto, że zakażone świnie rozwijają odpowiedź immunologiczną zaledwie dwa tygodnie po szczepieniu, co pozwala im oprzeć się zakażeniu wirusem ASF. Naukowcy z ANSES kontynuowali prace nad nowym szczepem, szczególnie w celu umożliwienia namnażania się w liniach komórkowych wytwarzanych in vitro. To posunięcie okazało się sukcesem i otwiera możliwość produkcji szczepionki na dużą skalę.

Reklama

Badania wciąż trwają, szczególnie w celu upewnienia się, że ten nowy szczep nie będzie miał możliwości mutacji w formę zjadliwą. Szczepionka opracowana przez naukowców z ANSES ma tę zaletę, że NIE została wyprodukowana za pomocą inżynierii genetycznej, co ułatwia zatwierdzenie jej stosowania w środowisku naturalnym.

Dziki będą pierwszym celem, ponieważ obecność wirusa w ich populacji stanowi zagrożenie dla ferm trzody chlewnej. Szczepienie będzie można przeprowadzić bardzo szybko, bo francuskie laboratorium pracowało równocześnie nad metodą podawania domięśniowego jak i doustnego z przynętą.

Reklama

Aby te odkrycia doprowadziły do produkcji szczepionek, muszą być możliwe do przeniesienia do weterynaryjnego przemysłu farmaceutycznego. W tym celu francuskie laboratorium złożyło już odpowiedni wniosek patentowy.

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów