piątek, 4 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościO przyszłości wilków i niedźwiedzi dyskutuje Unia ...

Autor

O przyszłości wilków i niedźwiedzi dyskutuje Unia Europejska

Rada ds. Rolnictwa Unii Europejskiej 26 czerwca debatowała na temat zmiany strategii zarządzania dużymi drapieżnikami w Europie.

Debata odbyła się z inicjatywy Rumunii. Austriacki minister rolnictwa wezwał do ponadnarodowego podejścia do wilków. Rumunia poszła jeszcze dalej i wezwała do zmiany prawa w odniesieniu do drapieżników w UE.

Reklama

Trudno się dziwić rumuńskiemu ministrowi, dwie trzecie europejskich niedźwiedzi brunatnych żyje w Rumunii, co stanowi poważny problem dla rolnictwa ze względu na stale rosnącą populację. W tym kraju bardzo często ludzie są atakowani przez niedźwiedzie i są ofiary śmiertelne. Rumuński przedstawiciel powiedział: „Mówimy o 8 tysiącach niedźwiedzi, których populacja cały czas rośnie”.

Niedźwiedzie nie były jedynym tematem. Minister Słowacji poinformował, że watahy wilków zaatakowały w zeszłym tygodniu 300 owiec, z których dwie trzecie zostało zabitych lub rannych. Słowacja i Czesi poparli stanowisko Rumunii, by zmienić strategię zarządzania również w stosunku do wilka.

Reklama

Według Republiki Czeskiej nadszedł czas, aby ponownie rozważyć status ochrony niektórych gatunków. Wiele krajów przyłączyło się do tego wniosku. W tym również Polska, choć niewiele wynika z informacji przekazanej przez PAP…

Minister rolnictwa Robert Telus poparł wniosek Rumunii w zakresie przeanalizowania aktualnych skutków unijnego prawodawstwa w tym zakresie, szczególnie, w jakim stopniu pozostaje ono adekwatne i praktyczne w rozwiązywaniu rosnącego zagrożenia stwarzanego przez duże drapieżniki.

Reklama

Zgadzamy się z Rumunią, że zasadne jest szersze zaangażowanie środków europejskich w finansowanie wspólnego monitoringu oraz działań związanych z ochroną gospodarstw i zwierząt hodowlanych przed szkodami spowodowanymi przez wilki – powiedział minister Telus.

Wszystko wskazuje, że tylko Niemcy widzą „trudną drogę do współistnienia” z dużymi drapieżnikami, ale zdaniem naszych sąsiadów „obecnie nie ma potrzeby podejmowania działań” na rzecz zmiany dyrektywy uchwalonej w 1992 roku…

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.