środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościO przyszłości wilków i niedźwiedzi dyskutuje Unia ...

Autor

O przyszłości wilków i niedźwiedzi dyskutuje Unia Europejska

Rada ds. Rolnictwa Unii Europejskiej 26 czerwca debatowała na temat zmiany strategii zarządzania dużymi drapieżnikami w Europie.

Debata odbyła się z inicjatywy Rumunii. Austriacki minister rolnictwa wezwał do ponadnarodowego podejścia do wilków. Rumunia poszła jeszcze dalej i wezwała do zmiany prawa w odniesieniu do drapieżników w UE.

Trudno się dziwić rumuńskiemu ministrowi, dwie trzecie europejskich niedźwiedzi brunatnych żyje w Rumunii, co stanowi poważny problem dla rolnictwa ze względu na stale rosnącą populację. W tym kraju bardzo często ludzie są atakowani przez niedźwiedzie i są ofiary śmiertelne. Rumuński przedstawiciel powiedział: „Mówimy o 8 tysiącach niedźwiedzi, których populacja cały czas rośnie”.

Niedźwiedzie nie były jedynym tematem. Minister Słowacji poinformował, że watahy wilków zaatakowały w zeszłym tygodniu 300 owiec, z których dwie trzecie zostało zabitych lub rannych. Słowacja i Czesi poparli stanowisko Rumunii, by zmienić strategię zarządzania również w stosunku do wilka.

Reklama

Według Republiki Czeskiej nadszedł czas, aby ponownie rozważyć status ochrony niektórych gatunków. Wiele krajów przyłączyło się do tego wniosku. W tym również Polska, choć niewiele wynika z informacji przekazanej przez PAP…

Minister rolnictwa Robert Telus poparł wniosek Rumunii w zakresie przeanalizowania aktualnych skutków unijnego prawodawstwa w tym zakresie, szczególnie, w jakim stopniu pozostaje ono adekwatne i praktyczne w rozwiązywaniu rosnącego zagrożenia stwarzanego przez duże drapieżniki.

Reklama

Zgadzamy się z Rumunią, że zasadne jest szersze zaangażowanie środków europejskich w finansowanie wspólnego monitoringu oraz działań związanych z ochroną gospodarstw i zwierząt hodowlanych przed szkodami spowodowanymi przez wilki – powiedział minister Telus.

Wszystko wskazuje, że tylko Niemcy widzą „trudną drogę do współistnienia” z dużymi drapieżnikami, ale zdaniem naszych sąsiadów „obecnie nie ma potrzeby podejmowania działań” na rzecz zmiany dyrektywy uchwalonej w 1992 roku…

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Bolesny problem – kopiowanie ...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał obcinanie ogonów, jako skuteczny sposób zapobiegania obrażeń u psów myśliwskich.

Pryszczyca u Niemców – alert ...

W Niemczech potwierdzono przypadek pryszczycy. Wirus pojawił się w powiecie Märkisch-Oderland, położonym pomiędzy Berlinem, a granicą Polski.

Zenek kłamie w „Polityce”

Koalicja antyłowiecka „Niech Żyją” w zeszłym tygodniu rzuciła do walki wszystkie siły. Z ukrycia wyszedł nawet Zenon Kruczyński, który tym razem kłamał na temat myśliwych w tygodniku „Polityka”.

Yellowstone nie potrafi zarządzać b...

Stan Montana pozywał Park Narodowy Yellowstone, ponieważ populacja bizonów cały czas rośnie i jest coraz większym zagrożeniem dla hodowców bydła.

Klęska Dorożały

Parlament wyrzucił do kosza projekt Polski 2050 wprowadzający okresowe badania lekarskie i psychologiczne dla myśliwych.

Dorożała manipulant

Weganie pod wodzą pana Mikołaja kolejny raz próbują udowodnić społeczeństwu, że polski myśliwy to: stary, gruby, alkoholik - czerpiący chorą przyjemność z zabijania bezbronnych zwierząt.