środa, 23 października, 2024
Strona głównaNaturaNosorożce bez rogów

Autor

Nosorożce bez rogów

Projekt będzie ogromnym przedsięwzięciem lekarzy weterynarii. Ponad 1000 nosorożców zostanie odłowionych w celu znieczulenia i odcięcia rogów. Zimbabwe podejmuje ten drastyczny krok, aby ograniczyć kłusownictwo.

To nie pierwszy raz, kiedy Zimbabwe pozbawia nosorożców rogów. Podobne akcje były prowadzone w 2010 i 2016 roku w parkach narodowych. Skuteczność takich działań jest ograniczona, ponieważ nosorożcom odrastają rogi.

W ciągu ostatniej dekady w południowej Afryce skłusowano około 8000 nosorożców. Powodem są cenne rogi, które osiągają astronomiczne ceny na czarnym rynku. Według szacunków w Afryce Południowej pozostało tylko 6195 czarnych i 15 942 białych nosorożców.

Zimbabwe ma czwartą co do wielkości populację nosorożców na świecie. Zagraża im nie tylko kłusownictwo, ale również utrata siedlisk.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Unia zatwierdza plan ograniczenia w...

„Zielone” organizacje poniosły pełne fiasko. Państwa członkowskie Unii Europejskiej dały zielone światło dla planu obniżenia statusu ochronnego wilka. To pierwszy ważny krok!