piątek, 22 listopada, 2024

Autor

Lis na dziki

Każdy myśliwy wie, że lis to najgroźniejszy drapieżnik naszych pól i lasów. Ma katastrofalny wpływ na populację zwierzyny drobnej, ale również potrafi znacząco zmniejszyć przyrost pospolitej sarny – odnajdując koźlaki na swoim rewirze.

Reklama

Internet pełny jest fotografii i filmów lisów ze swoimi ofiarami. Najczęściej są nimi małe ssaki lub ptaki. Jednak jeśli nadarzy się okazja ten drapieżnik nie ma żadnych oporów aby zaatakować małe dziki.

Na filmie można zobaczyć, jak lis złapał warchlaka i spokojnie unosi swoją zdobycz. Prawdopodobnie matka, która nie pojawia się na filmie, uciekła z tego miejsca w obawie przed człowiekiem w innym przypadku z pewnością rzuciłaby się na pomoc.

Reklama

Chociaż z mojej praktyki łowieckiej wynika, że niekiedy locha pozostawia swoje potomstwo i nie zawsze warchlaki znajdują się bezpośrednio przy matce. Między innymi z tego powodu wiosną nie polowało się dziki, ponieważ „samotny” dzik może być karmiącą lochą.

Każdemu myśliwemu, który ma wątpliwości czy wiosną strzelać do lisów warto pokazać ten film jako odpowiedź!

Reklama

Przypominam, że na lisy możemy polować przez cały rok jeśli… W łowisku występują głuszce lub cietrzewie oraz tam, gdzie przeprowadzono w ostatnich dwóch latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.