piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaNaturaKosze dla kaczek

Autor

Kosze dla kaczek

Podpatrując naszych kolegów z USA w zeszył roku myśliwi z koła łowieckiego „Sokół” postanowili stworzyć dogodne warunki gniazdowania dla kaczek. Cała akcja ma bardzo wymierny efekt edukacyjny i ochronny.

Reklama

Bartek Krąkowski postanowił „sprzedać” to działanie zarówno medialnie jak i edukacyjnie. Jego koło od wielu lat współpracuje z kilkoma szkołami. Dlatego w zeszłym roku zaprosił dzieci, które miały okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji – ochrony przyrody.

Całość sfilmowała ekipa Polsatu i wyemitowała reportaż w głównych wiadomościach. W tym roku ze względu na zagrożenie koronawirusem dzieci nie mogły uczestniczyć w rekonstrukcji „starych” koszy i stawiania nowych.

Reklama
Myśliwi z „Sokoła” w tym sezonie rozstawili 23 kosze.

Konstrukcja jest bardzo prosta, tania i zapewnia 100 procentową ochronę prze norkami! Do metalowej rury przyspawany jest płaskownik z dwoma pałąkami. Kosz – to zwinięta siatka jaką stosuje się przy grodzeniach leśnych, a wkładem jest zwykła słoma. Całość szybko i sprawnie łączą opaski zaciskowe.

Takie „urządzenie” łatwo można ukryć wśród trzcin. Powinno pozostać niewidoczne z brzegu, ponieważ metalowe elementy mogą się „przydać” miłośnikom złomu. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Miejscówka musi uniemożliwić wskoczenie na konstrukcję drapieżnikom, czyli muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od drzew.

Reklama

Sztuczne gniazda dodatkowo chronią przed ewentualnym zalaniem podczas wiosennych podtopień, pewnie dlatego budzą takie zainteresowanie nie tylko wśród kaczek. W jednym z koszy – w zaszłym roku – założyła swoje gniazdo pliszka.

Wybranie miejscówki nie jest proste. Najlepszą lokalizacją są obrzeża trzcin.

Wszyscy myśliwi z „Sokoła” ciekawi byli jak przyjmie się amerykański wynalazek w naszych warunkach. W pierwszym roku nie liczyli na wielki sukces, więc tym bardziej byli zaskoczeni, że w sumie w dziewięciu koszach – krzyżówki założyły gniazda i bezpiecznie wyprowadziły swoje lęgi!

Myśliwi z „Sokoła” w tym sezonie rozstawili 23 kosze. Amerykanie chwalą się 80 procentowym zasiedlaniem po kilku latach i znaczącym zwiększeniem sukcesu lęgowego. W Kiszkowie ten wynik został osiągnięty w pierwszym roku!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.