środa, 23 października, 2024
Strona głównaNaturaJubileuszowe łapanie

Autor

Jubileuszowe łapanie

Antyłowieckie organizacje zarzucają myśliwym „mordowanie” ptaków i żądają od polityków objęcia ochroną wszystkich gatunków. Taki postulat nie ma żadnego uzasadnienia. Między innymi populacja gęsi gęgawy stale się zwiększa, co było jednym z wielu powodów zainteresowania się tym gatunkiem przez Bartosza.

W sumie przez 10 lat udało się zaobrączkować 900 gęgaw, dzięki czemu uzyskaliśmy 35 tysięcy informacji o naszym jedynym lęgowym gatunku dzikiej gęsi. Fundacja Ochrony Głuszca (FOG) sfinansowała zakup nadajników GPS, dzięki którym zdobyliśmy niepodważalne argumenty na temat biologii gęgaw.

Bojownicy nie mogą bezkarnie wygadywać bajek o samotnych gęsiach opłakujących swoich partnerów „zamordowanych” przez myśliwych, ponieważ dowiedliśmy między innymi, że nie ich „wierność” była wierutną bzdurą.

W tym roku udało się założyć dwa kolejne nadajniki, których zakup został sfinansowany przez FOG. Jedna para w lipcu zaraz po tym jak młode mogły latać odwiedziły Czechy. Rozkoszują się latem pod Ostrawą. Druga para przeleciała do sąsiedniego łowiska.

Z poprzednich lat mamy aktywne dwa nadajniki. Gęsi z wielkopolski, które nie przystąpiły do lęgów zazwyczaj odlatują na zagraniczne pierzowiska. Nasze pomimo przystąpienia do godów z niewiadomych powodów po raz kolejny utraciły lęgi. Jedna z samic poleciała do Niemiec, a druga do Szwecji. Mamy nadzieję, że tak jak w poprzednim roku szczęśliwie przylecą do Polski na przełomie sierpnia i września.

Dzięki Bartoszowi – który zawsze prosi o podziękowanie koleżankom i kolegom, bez których ten projekt by nie funkcjonował – ukazują corocznie informacje prasowe i telewizyjne, które pokazują działania myśliwych, ornitologów i sympatyków łowiectwa.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Unia zatwierdza plan ograniczenia w...

„Zielone” organizacje poniosły pełne fiasko. Państwa członkowskie Unii Europejskiej dały zielone światło dla planu obniżenia statusu ochronnego wilka. To pierwszy ważny krok!