wtorek, 22 kwietnia, 2025
Strona głównaNaturaJeleń w Busie

Autor

Jeleń w Busie

Tym razem pasażerowie przeżyli, ale takie wypadki uświadamiają jak niebezpieczne może być spotkanie z jeleniem na drodze. Zdarzenie ma również szerszy kontekst.

Reklama

W Hiszpanii organizacje antyłowieckie domagają się ograniczania polowań, a myśliwi przedstawiają argumenty, że redukowanie jeleni jest zasadne zarówno ze względów społeczno-ekonomicznych, jak i dla zapewnienia równowagi w środowisku.

Tym razem hiszpańscy myśliwi są bardzo dobrze przygotowani do dyskusji. Wskazują, że wysoki stan populacji jeleni poważnie zagraża parkom narodowym.

Reklama

Przygotowany raport – przez uniwersytet w Estremadurze i Kastylii-La Mancha – w 2018 roku na temat sytuacji społeczno-gospodarczej obszarów wokół parku narodowego Monfragüe ujawnił bardzo niepokojące dane. 14 gmin straciło 2% ludności w ciągu ostatnich 10 lat, wzrosło bezrobocie i nastąpił spadek dochodów. To ciekawe dane szczególnie kiedy nasi obrońcy przyrody wzywają do tworzenie nowych parków narodowych.

Myśliwi w Hiszpanii podkreślają, że polowania są nadal istotną działalnością na tych obszarach. Dając dochód i zatrudnienie oraz narzędzia zarządzania środowiskiem.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.

Sabotowanie walki z ASF

Podsekretarza Dorożała sabotuje działania inspekcji weterynaryjnej i od czterech miesięcy nie pozwala przeszukać Drawieńskiego Parku Narodowego.

Dziczek – wędrowniczek

Przelatek z obrożą telemetryczną od 1 marca do 22 czerwca przebył 998 kilometrów. Jednego dnia dzik zdołał przejść ponad 30 kilometrów.