czwartek, 24 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościHelikoptery na dziki

Autor

Helikoptery na dziki

W naszym kraju zakończyliśmy okres polowań zbiorowych i Zarząd Główny PZŁ ogłosił koniec swojego „skoordynowanego programu” zwalczania afrykańskiego pomoru, który ograniczał się wyłącznie do zliczania zastrzelonych dzików. Nowych pomysłów partyjni komisarze nie mają.

Reklama

W tym kontekście warto podglądać Niemców, którzy postawili na intensywne poszukiwanie padłych dzików wykorzystując do tego specjalnie do tego wyszkolone psy. W wydanym komunikacie potwierdzają, że szybkie odszukanie i utylizacja padłych dzików pozwoliło znacznie zmniejszyć nowe przypadki.

Liczebność dzików w zagrożonych strefach ma być ustalona z powietrza. Ocena zdjęć wykonanych z helikopterów ma służyć jako podstawa do planowania odstrzału i doprowadzenia do sytuacji, że w biała strefa wokół ognisk będzie wolna od dzików.

Reklama

Nasze służby weterynaryjne wielkość odstrzałów sanitarnych wyznaczają po konsultacji z wróżkami. Choć należą się słowa uznania, że obecnie wykorzystywane są nasze psy ułożone do odnajdywania padłych dzików.

Pasjonat kynologii myśliwskiej Krzysztof Patalon nie znajdując poparcia u „naszego” łowczego Pawła Lisiaka stworzył samodzielnie zespół poszukiwawczy. W ciągu roku namówił do współpracy czterech przewodników, którzy razem posiadają obecnie sześć wyszkolonych psów.

Reklama

Podczas ostatniej akcji zleconej przez wojewódzkiego lekarza przeszukiwano trudno dostępne tereny w powiecie jarosławskim i przemyskim. Odniesiono spektakularny sukces odnajdując 20 padłych dzików!

W sumie podczas pięciu akcji zespół Krzysztofa odszukał 40 martwych dzików lub ich szczątków. Ten wynik warto zestawić ze „skoordynowanym programem” ZG PZŁ, gdzie 149 tysięcy osób podczas grudniowych polowań zbiorowych odnalazło tylko 67 dzików…

Czyszczenie łowisk z padłych dzików to najważniejszy element walki z ASF – fot Krzysztof Patalon

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Deerhunter zaprasza do Krakowa

Firma Deerhunter serdecznie zaprasza wszystkich myśliwych na targi do Krakowa, gdzie zostanie zaprezentowana nasza najnowsza kolekcja. N...

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.