WildMen

Fot. Shutterstock

Francja chroni rolników

Władze Francji w 2022 roku zezwoliły na redukcję 168 wilków. W 2023 planują zwiększyć odstrzał i wyeliminować 174 konfliktowych osobników!
Reklama

Protesty rolników wymusiły na władzach Francji opracowanie planu ochrony i zarządzania dużymi drapieżnikami. Podstawowym założeniem było określenie docelowej liczebności wilków, którą ustalono na 500 sztuk! Po osiągnięciu tego celu przyrost naturalny jest redukowany. W 2019 roku odstrzelono 40 wilków.

Reklama

Od 2021 redukuje się populację wilków mniej więcej o 19 procent. W poprzednim roku odstrzelono 168 konfliktowych osobników. Ostatnia z nich – wadera – została odstrzelona w nocy 30 grudnia 2022 r. podczas siódmego ataku na stado owiec w regionie Rhône-Alpes.

Departament Różnorodności Biologicznej szacuje populację francuskich wilków na 528-633 osobników, dlatego tegoroczny limit odstrzału zwiększono do 174 sztuk!

Reklama

Jak widać w zachodniej Europie – gdzie obowiązuje takie samo prawo jak w Polsce – politycy odpowiedzialni za zarządzanie zasobami przyrodniczymi nie podają się presji środowisk antyłowieckich. Zlecają naukowcom opracowanie planu zarządzania i konsekwentnie go realizują.

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów