PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Drapieżniki – zostały otrute!

W Bawarii policja przeprowadziła szeroko zakrojone poszukiwania - po tym jak znaleziono kilka martwych ptaków drapieżnych!

Policja utworzyła specjalny zespół dochodzeniowy. Wszystkie doniesienia są  sprawdzone, a martwe ptaki drapieżne zostają badane. Jak dotąd tylko w jednym przypadku potwierdzono zatrucie preparatem zawierającym karbofuran.

To środek do zwalczania owadów o szerokim spektrum działania. Był stosowany do ochrony buraków i ziemniaków, kukurydzy i roślin ozdobnych uprawianych w szklarniach.

Wiadomo, że karbofuran jest wyjątkowo toksyczny dla ptaków. Szczególnie w ziarnistej postaci, które ptaki zjadały myląc je z nasionami. W tej formie został zakazany w 1991 roku. Płynna wersja pestycydu jest mniej niebezpieczna dla ptaków, ponieważ wyklucza przypadkowe spożycie, ale…

Był jednak nielegalnie używany do celowego zatruwania dzikich zwierząt. Potwierdzono przypadki w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. W Kenii rolnicy cały czas używają go do zabijania lwów oraz innych drapieżników. W 2007 roku Unia Europejska cofnęła wszystkie zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające tą substancję.

Skoordynowane patrole w Bawarii mają zadanie odszukać zatrute przynęty oraz martwe ptaki. W tym celu wykorzystano również policyjne drony!

JEŚLI ZAMIESZCZANE TREŚCI NA PORTALU WildMen SĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE, WESPRZYJ NAS I

KUP KALENDARZ NA 2021 ROK!

Galeria zdjęć

Więcej artykułów