piątek, 9 maja, 2025
Strona głównaNaturaBezdomne żubry

Autor

Bezdomne żubry

Projekt wsiedlania żubrów rozpoczęty w 2013 roku w powiecie Siegen (Nadrenia Północna-Westfalia) ma zostać zakończony. Według raportu stowarzyszenie Wisent-Welt-Wittgenstein nie może stworzyć warunków dla jego kontynuacji.

Spór o żubry tak naprawdę rozbija się o szkody. Stado rozrosło się do 25 sztuk i wyrządza szkody w prywatnych lasach. Władze ubolewają, że muszą podjąć decyzję o zakończeniu projektu. Żubry zdobyły akceptację i są atrakcją regionu. Ostatecznie jednak nie udało się, ponieważ stowarzyszenia nie stać na opłacenie szkód…

Sprawa trafiła przed oblicze sądu, który orzekł, że stowarzyszenie musi zapobiec zgryzaniu drzew…

Reklama

Żubrom ciężko wytłumaczyć, że mają przestać jeść, dlatego stowarzyszenie postanowiło zastosować wybieg prawny w celu pozbycia się wszelkich zobowiązań. Rozwiązało umowę i jednocześnie zrezygnowało z własności. Żubry nie mają teraz właściciela!

Tym sposobem stowarzyszenie chce przenieść odpowiedzialność na władze – widząc w takim posunięciu „ostatnią szansę” na uratowanie projektu. Patrząc na zachwyt jaki prezentują „obdarowani” los żubrów jest raczej przesądzony.

Reklama

Wszyscy mają pełne usta frazesów o ochronie przyrody i odbudowywaniu bioróżnorodności, ale kiedy przychodzi zapłacić rachunek okazuje się, że chętnych jest niewielu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wszyscy myśliwi skazani

Organizacje antyłowieckie triumfują, a środowisko myśliwych nie może uwierzyć, że sąd skazał wszystkich uczestników polowania za zabicie niedźwiedzicy, która zaatakowała i ciągnęła do lasu swoją ofiarę.

Zakłamywanie rzeczywistości

Przeciwnicy łowiectwa tocząc swoją ideologiczną wojenkę przekraczają granice śmieszności, co jest ewidentnym dowodem, że przegrywają na całej linii.

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.