WildMen

Fot Shutterstock

ASF w Rzymie

Od stycznia słoneczna Italia jest krajem, w którym występuje afrykański pomór. Na początku maja wirus przeskoczył 500 kilometrów i zaatakował dziki w stolicy.

W Rzymie 6 maja potwierdzono pierwszy przypadek dzika chorego na afrykański pomór świń. Jest to pierwszy przypadek w środkowych Włoszech. Wirus prawdopodobnie przeskoczył około 500 kilometrów z Ligurii i Piemontu, gdzie zaraza wybuchła w styczniu.

Wokół Rzymu została wprowadzona „czerwona strefa”, w której nie można organizować imprez w tym pikników. Wprowadzono całkowity zakaz podchodzenia i karmienia miejskich dzików.

Włosi zwołali spotkanie ekspertów zajmujących się zapobieganiem ASF w celu analizy przypadków i uruchomienia monitoringu. Sytuacja w stolicy Włoch jest skomplikowana. W kilku dzielnicach Rzymu dziki atakują mieszkańców.

Ostatnio wataha ośmiu przelatków poturbowała kobietę wynoszącą śmieci. Postanowiono wprowadzić godzinę policyjną, aby uniknąć kolejnych ataków. Władze miasta zdominowane są prze obrońców zwierząt, więc nawet w takim przypadku redukcja wzbudza „społeczny” sprzeciw.

Myśliwi mają nadzieję, że tym razem nie zwycięży ideologiczna histeria i gdy tajemnica nagłego pojawienia się ASF w Rzymie zostanie wyjaśniona, władze będą interweniować. Włosi przypuszczają, że źródłem epidemii jest problem odpadów. Prawdopodobnie wszystkie zakażenia nastąpiły przez żywność znalezioną w pobliżu pojemników na śmieci.

Obecną populację dzików we Włoszech szacuje się na około dwa miliony trzysta tysięcy osobników…

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów