środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności300 wilków do odstrzału

Autor

300 wilków do odstrzału

Francuska Izba Rolnicza kwestionuje liczbę wilków jaką ogłosiły władze w komunikacie prasowym i żąda redukcji w 2023 roku 300 wilków. Okazuje się, że przez ostatnie dziesięć lat populacja wilków ma korzystną dynamikę demograficzną i następuje wzrost reprodukcji. Zdaniem rolników większość zgłoszonych „obecności” wilka nie zostaje uwzględniona i obecna populacja jest niedoszacowana.

Reklama

We Francji wilki pojawiły się ponownie w 1992 roku, gdy populacja osiągnęła 500 osobników – rząd wprowadził odstrzał. Rocznie wyje się zgodę na redukcję około 100 osobników, ale odstrzał na tym poziomie powoduje, że populacja stale się zwiększa. Głównym powodem jest niedoszacowanie przyrostu.

Hodowcy żyją w strachu. Pomimo wprowadzonych środków ochrony jest coraz więcej ataków. Dlatego organizacje rolników postulują o możliwość odstrzału wilków na pastwiskach.

Reklama

Pokazują twarde dane, z których wynika, że na kontynencie europejskim żyje 18 tysięcy wilków, co świadczy że nie jest już zagrożonym gatunkiem. Tymczasem pasterstwo zanika. Hodowcy wykazują nieskuteczność obecnego planu zarządzania i żądają efektywnych działań.

Ekspansja dużych drapieżników jest bezpośrednim zagrożeniem dla obszarów wiejskich, które teoretycznie znajdują się w centrum polityki europejskiej. Ostrzegają, że odchodzenie od otwartej hodowli znacząco zuboży bioróżnorodność.

Reklama

Zdaniem francuskich hodowców zarządzanie wilkiem musi uwzględniać realny plan ochrony pasterstwa i umożliwiać narażonym na ataki wilków prawo do obrony zwierząt gospodarskich.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Bolesny problem – kopiowanie ...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał obcinanie ogonów, jako skuteczny sposób zapobiegania obrażeń u psów myśliwskich.

Pryszczyca u Niemców – alert ...

W Niemczech potwierdzono przypadek pryszczycy. Wirus pojawił się w powiecie Märkisch-Oderland, położonym pomiędzy Berlinem, a granicą Polski.

Zenek kłamie w „Polityce”

Koalicja antyłowiecka „Niech Żyją” w zeszłym tygodniu rzuciła do walki wszystkie siły. Z ukrycia wyszedł nawet Zenon Kruczyński, który tym razem kłamał na temat myśliwych w tygodniku „Polityka”.

Yellowstone nie potrafi zarządzać b...

Stan Montana pozywał Park Narodowy Yellowstone, ponieważ populacja bizonów cały czas rośnie i jest coraz większym zagrożeniem dla hodowców bydła.

Klęska Dorożały

Parlament wyrzucił do kosza projekt Polski 2050 wprowadzający okresowe badania lekarskie i psychologiczne dla myśliwych.

Dorożała manipulant

Weganie pod wodzą pana Mikołaja kolejny raz próbują udowodnić społeczeństwu, że polski myśliwy to: stary, gruby, alkoholik - czerpiący chorą przyjemność z zabijania bezbronnych zwierząt.